Codziennie świeże ceny z punktów skupu w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Minister Sawicki o WPR

2011-02-09 00:00

Na konferencji „System doradztwa rolniczego w Unii Europejskiej – propozycje reformy” Minister Rolnictwa Marek Sawicki mówił na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz udziału Europy i rolnictwa europejskiego w światowym wzroście produkcji rolnej. - informuje biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa

Minister Sawicki:" Musimy zastanowić się nad kształtem WPR, nad tym, czy jest ona polityką, jakiej oczekują rolnicy, podatnicy, a przede wszystkim konsumenci.Mam głębokie, wewnętrzne przekonanie, że WPR bardzo się nam zestarzała i nadmiernie zbiurokratyzowała. Dlatego konieczne jest, nie tylko podjęcie dyskusji o jej uproszczeniu, lecz także podjęcie rzeczywistych działań w kierunku reformy. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy uznamy, że Europa jest jednolitym regionem, jednakowo doceniającym wszystkich swoich rolników. Dwadzieścia siedem obecnie funkcjonujących polityk narodowych wraz z ich kryteriami, należy zastąpić jedną, nową, wspólną polityką rolną. Wspólną nie z nazwy, ale ze sposobu zorganizowania. Setki kryteriów podziału środków należy zastąpić kilkoma obiektywnymi, mierzalnymi statystycznie, porównywalnymi dla wszystkich państw unijnych. Rolnik w Polsce oczekuje takich samych warunków, jak rolnicy w innych krajach UE. Wspólna Polityka Rolna nie może być instrumentem zakłócania konkurencyjności na jednolitym rynku europejskim. W imię jednolitej Europy apeluję do polityków europejskich o to, abyśmy uprościli Wspólną Politykę Rolną, doprowadzili do wprowadzenia jednolitych, obiektywnych kryteriów, a co za tym idzie wyrównali poziomy wsparcia, abyśmy dokonali solidnej, głębokiej reformy.”

Mówiąc na temat bezpieczeństwa żywnościowego na świecie minister zaznaczył: „Rosnącego zapotrzebowania na żywność nie da się zaspokoić przy polityce stagnacji. Należy wspierać produkcję w Afryce i Azji, ale warto, aby ta produkcja była lokowana na tych rynkach, gdzie mamy do czynienia z miliardem głodujących i z trzema miliardami niedożywionych. Warto, żeby właśnie tam w pierwszej kolejności lokować lokalną produkcję, a nie niepotrzebnie emitować dwutlenek węgla transportując ją w inne rejony świata.”

Źródło: minrol.gov.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem