Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Nadzór IJHARS w rolnictwie ekologicznym

2009-06-24 00:00

Jednym z ustawowych zadań Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest nadzór i kontrola w zakresie rolnictwa ekologicznego. Działania te obejmują m.in. kontrolę jednostek certyfikujących, kontrolę ekologicznych artykułów rolno-spożywczych oraz kontrolę importu produktów ekologicznych sprowadzanych spoza Unii Europejskiej.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest instytucją powołaną do kontroli w rolnictwie ekologicznym. Zadanie to wynika z przepisów ustawy o rolnictwie ekologicznym z 20 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 93, poz. 898, ze zm.) jak również z przepisów rozporządzenia Rady (WE) - nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 roku w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz.Urz.UE.L 2007 Nr 189, poz. 1, ze zm.) oraz innych przepisów Unii Europejskiej wydanych w trybie przepisów tego rozporządzenia.

Zgodnie z prawodawstwem wspólnotowym państwa członkowskie wyznaczają systemy kontroli, które funkcjonują na ich terenie. Polska przyjęła system składający się z prywatnych jednostek certyfikujących, upoważnianych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz nadzorującego je urzędu administracji państwowej, którym jest Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Jednostki certyfikujące przeprowadzają kontrole u producentów prowadzących działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz wydają i cofają certyfikaty zgodności. Według stanu na 31 grudnia 2008 roku pod kontrolą upoważnionych jednostek certyfikujących znajdowało się 15 206 producentów, w tym 236 przetwórni ekologicznych. Zaobserwowano 28 proc. wzrost liczby producentów ekologicznych (stan na 31.12.2007 wynosił 11 870 przedsiębiorców). Na koniec 2007 roku funkcjonowało 7 jednostek certyfikujących, zaś rok później – 11.

Kontrola znakowania ekologicznych produktów rolno-spożywczych

W 2008 r. IJHARS przeprowadzała systematyczne kontrole artykułów rolno-spożywczych pod kątem eliminowania bezprawnego oznakowania sugerującego, że artykuł został wyprodukowany metodami ekologicznymi. Dodatkowo do IJHARS wpłynęło 21 sygnałów dotyczących nieprawidłowego oznakowania w zakresie rolnictwa ekologicznego. W wyniku kontroli, wojewódzcy inspektorzy JHARS wydali 3 decyzje administracyjne nakazujące poddanie kwestionowanego oznakowania produktów rolno-spożywczych określonym zabiegom. Bezprawnie zastosowano określenia nawiązujące do ekologicznej metody produkcji w oznakowaniu m.in. jaj spożywczych, kaszy gryczanej, herbaty oraz przetworów mięsnych.

Produkt może być znakowany jako ekologiczny, jeżeli spełnia wymogi rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz. U. L 189 z 20.07.2007, ze zm.). Zgodnie z art. 23 tego rozporządzenia terminy związane z produkcją ekologiczną, ich pochodne lub wersje skrócone, jak np.: „bio”, „eko” używane samodzielnie lub łącznie, mogą być stosowane na terenie Wspólnoty i we wszystkich językach Wspólnoty. Zgodnie z art. 24 rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007, jeśli stosuje się ww. terminy to na etykiecie obowiązkowo umieszcza się numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej, której kontroli podlega podmiot gospodarczy, który przeprowadził ostatnie działanie przygotowawcze.

Umieszczanie wspólnotowego logo na etykietach lub opakowaniach produktów spełniających wymogi rolnictwa ekologicznego jest fakultatywne. Nie może być jednak stosowane w przypadku produktów oraz żywności wytworzonych w okresie konwersji.

W przypadku gdy producent chce wykorzystać wspólnotowe logo w oznakowaniu produktów spełniających wymogi rolnictwa ekologicznego, musi zastosować się do ustanowionych przez Komisję Europejską szczegółowych kryteriów i wymogów technicznych odnoszących się do jego stosowania (m.in. w zakresie jego wielkości, kolorystyki, składników).

Źródło: IJHARS

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem