Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ogórki za bezcen

2011-06-03 00:00
Ogórki szklarniowe kosztują w handlu hurtowym nawet 40-50 groszy za kilogram, czyli tyle, ile normalnie dopiero w sierpniu. Mimo wyjątkowo niskich cen, nie ma na nie chętnych - infrmuje portal rp.pl

- Podaż ogórków i pomidorów jest duża. Za to chętnych na warzywa znacznie mniej, choć są wyjątkowo tanie - poinformowała Ewa Królak z sekretariatu Kaliskiej Giełdy. Ogórki szklarniowe kosztują tam 40 - 50 gr, czyli zdecydowanie mniej niż w ubiegłym roku. - To tragedia dla producentów, taka cena na ogórki może być w sierpniu, a nie teraz - mówiła przedstawicielka giełdy.

Małe zainteresowanie ogórkami jest także widoczne na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach. Szklarniowe ogórki kosztują 1 - 1,5 zł za kilogram, czyli tyle, ile na początku tygodnia. W ubiegłym roku w tym okresie płacono za nie 3,75 - 4,5 zł/kg, były stosunkowo drogie ze względu na zimną wiosnę. Mimo niskiej ceny, nie ma zbytu. Giełda zaopatruje głównie małe sklepy. W Broniszach tanie są także inne warzywa, bo duża jest też ich podaż, czemu sprzyja pogoda - powiedziała rzeczniczka rynku Małgorzata Skoczewska. Według niej, pod dostatkiem jest pomidorów, kalafiorów, sałaty. Bardzo staniała w ostatnim tygodniu fasolka szparagowa, którą teraz można kupić po 8 - 12 zł za kg. Dużo jest polskich młodych ziemniaków, które kosztują 2 - 2,5 zł/kg, są tylko nieznacznie droższe niż importowane. - Wielu producentów warzyw może mieć problemy z ich sprzedażą, gdyż spora część pomidorów, ogórków i kapusty była wysyłana do Rosji i raczej jest wątpliwe, żeby tę nadwyżkę wchłonął rynek krajowy - uważa Skoczewska. Dodała, że samochody z warzywami wysłane jeszcze przed wprowadzeniem zakazu, wróciły z granicy z towarem. Na rynku w Broniszach zaopatruje się wielu eksporterów.

Polski Związek Ogrodniczy wystosował w tym tygodniu pismo do ministra rolnictwa Marka Sawickiego, z prośbą o uspokojenie konsumentów, iż polskie warzywa są wysokiej jakości i są bezpieczne. Ogrodnicy informują też ministra, że "w wyniku hiszpańsko-niemieckiej wojny o śmiercionośne ogórki ogromne straty ponoszą także polscy producenci warzyw".

Źródło: rp.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem