Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

2008-01-15 00:00

OECD, Organization for Economic Cooperation and Development, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, organizacja utworzona 30 września 1961 w Paryżu na mocy konwencji z 14 grudnia 1960, która dotyczyła przekształcenia powstałej w związku z planem Marshalla OEEC (Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej).

Była bezpośrednią reakcją Stanów Zjednoczonych na utworzenie EWG i dokonanie podziału w tzw. wspólnocie atlantyckiej.

Zadaniem organizacji jest popieranie wspólnej polityki gospodarczej i handlowej przyczyniającej się do wzrostu gospodarczego, podnoszenia poziomu zatrudnienia, stabilizacji oraz rozwoju handlu wzajemnego poprzez znoszenie przeszkadzających w nim jeszcze barier. OECD zajmuje się także pomocą krajom rozwijającym się. Do organizacji należą najbardziej rozwinięte kraje Europy, w tym wszystkie kraje UE, oraz liczące się ekonomicznie kraje pozaeuropejskie (USA, Kanada, Japonia, Australia, Nowa Zelandia). Od 1996 roku członkiem organizacji jest także Polska.

Głównym organem jest Rada, w skład której wchodzą stali przedstawiciele, i która raz do roku zbiera się na szczeblu ministerstw. Wybiera corocznie dziesięcioosobowy Komitet Wykonawczy oraz na pięcioletnią kadencję sekretarza generalnego, który stoi na czele Sekretariatu.
Sekretariat OECD obsługuje prace komitetów rządowych i eksperckich organów roboczych (w sumie ok. 200 organów) obejmujących swoją działalnością prawie wszystkie obszary objęte polityką rządów państw członkowskich.

Najważniejszymi wśród nich są: komitet polityki ekonomicznej; przeglądów gospodarek; handlu międzynarodowego; polityki ekologicznej; administracji publicznej; zagranicznych inwestycji i przedsiębiorstw wielonarodowych oraz przepływów kapitałów i transakcji niewidocznych; rynków finansowych; spraw podatkowych; prawa i polityki konkurencji; zatrudnienia, pracy i spraw socjalnych; edukacji; rolnictwa; rybołówstwa; polityki naukowej i technologicznej; przemysłu i otoczenia biznesowego; krajów nie-członkowskich, polityki terytorialnej. Poza regularnymi sesjami organów roboczych (zwykle 1-4 rocznie) organizowane są także sesje, konferencje i seminaria.

Źródło: www.oecd.pologne.net



Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem