Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ananasy będą droższe?

2019-01-25 13:14

Kostarykańskie ananasy pojawiły się na polskim rynku w terminie dość dla siebie typowym, w listopadzie. Jednak styczeń przyniósł spadek ich podaży, co przełożyło się na umocnienie cen., Tak w hurcie, jak i w detalu.

Mamy zatem w tym segmencie rynku owoców importowanych sytuację odmienną od tej zeszłorocznej. Wówczas dostępność ananasów z Kostaryki była wysoka, a ich ceny w styczniu spadły do poziomie 38,00 do 45,00 zł w przypadku owoców w drobniejszym kalibrze 10 i w cenie 30,00 - 40,00 zł za karton (5,00 - 6,67 zł za sztukę) w przypadku owoców w kalibrze 6.

Teraz sytuacja cenowa bardziej przypomina tę sprzed lat dwóch. Ananasy większe są wyraźnie droższe. Te w kalibrze 10 mają natomiast ceny porównywalne do zeszłorocznych. Oferowane są w hurcie po 38,00 – 44,00 zł/opakowanie (3,80 – 4,40 zł/szt.). Ananasy kalibru 6 mają zaś ceny na poziomie 48,00 zł/szt. Ceny w sieciach handlowych to poziom 6,00 do 9,00 zł/szt., zależnie od kalibru.

Ananasy w ostatnich tygodniach drożały. Ale co ważne, wedle opinii importerów to jeszcze nie koniec tego zwyżkowego trendu. Redukcja podaży w ofertach kostarykańskich eksporterów jest na tyle znacząca, że należy się spodziewać kolejnych ruchów cen ananasów w górę. Taka sytuacja nie jest czymś wyjątkowym na rynku tych owoców. Zwyżka na przełomie stycznia i lutego to raczej zjawisko typowe.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE