Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Globalny rynek ananasów

W Niemczech handlowcy patrzą wstecz na bardzo niestabilny sezon ananasów, a tak naprawdę dotyczy to rynku globalnego. Dla niektórych popyt spadł, a ceny są wysokie, podczas gdy inni mają do czynienia z niską podażą i rosnącymi cenami. W Europie rynek obecnie się odbudowuje. W Afryce Południowej ananasy mają bardzo różne zastosowania. Biorąc pod uwagę zakaz spożywania alkoholu, ananasy są używane do warzenia piwa.

Kostaryka: Rynek odzyskuje równowagę
W ciągu ostatnich 4-6 tygodni warunki pogodowe sprzyjały uprawie ananasa. W styczniu i lutym były ulewne deszcze, które odbiły się na jakości, ale w ciągu ostatnich dwóch miesięcy sytuacja uległa znacznej poprawie. W miesiącach zimowych wiele owoców jest zwykle sprzedawanych branży gastronomicznej, ale sprzedaż ta została anulowana z powodu globalnej blokady. Spowodowało to duże zapasy, spadające ceny i niższy eksport. W niektórych przypadkach ceny płacone za owoce nawet nie pokrywały kosztów logistyki. W ostatnich dniach wydaje się, że ceny odzyskały równowagę, głównie dzięki ponownemu otwarciu amerykańskiego sektora gastronomicznego. Jeśli chodzi o samą produkcję, wielkości są normalne, a jakość jest dobra. Rozmiar 8 stał się nieco bardziej powszechny, ponieważ jest to kaliber, który normalnie trafia do gastronomii. Kostaryka ma również do czynienia z niedoborami kontenerów chłodni, chociaż wpływ tego czynnika był niewielki.
Krajowa Izba Producentów Ananasów Kostaryki, Canapep, poinformowała w kwietniu, że eksport do USA spadł o 30 procent, podczas gdy w Europie jest o 40 procent niższy. Liczby te przekładają się na 1,3 mln kartonów ananasów tygodniowo, a tygodniowe straty odpowiadają 6,5 mln USD.

Holandia: Kupowanie ananasów nie jest w tej chwili priorytetem
W pierwszych tygodniach po wdrożeniu w Europie środków przeciwko koronawirusowi konsumenci gromadzili określone owoce i warzya. Nie dotyczyło to ananasów. Importerzy twierdzą, że rynek był zły przez długi czas, chociaż okres od stycznia do kwietnia jest zwykle dobry dla ananasów. Od tego czasu rynek się poprawił. „Myślę, że większość importerów trzyma się swoich programów i nie sprowadza nic ekstra. W rezultacie rynek jest obecnie dość dobry, a ceny wynoszą około 10–11 euro”, mówi importer. „Mam nadzieję, że te ceny będą trwać przez jakiś czas, ponieważ sprawiają, że przyciąganie większej ilości importu jest atrakcyjne. Dobrą rzeczą jest to, że branża gastronomiczna znów się ostrożnie otwiera. Ananasy są szeroko stosowane przez firmy cateringowe i restauracje, i mam nadzieję, że to da trochę zwiększenia popytu”.

Belgia: Prawie żadnych ananasów przez dwa miesiące
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie było transportu lotniczego ananasów z Kostaryki i Dominikany. W rezultacie ceny wzrosły o około 30 procent. W ubiegłym tygodniu sytuacja uległa poprawie, chociaż fracht lotniczy jest nadal drogi. Ananasy importowane statkiem są również dostępne po wyższych cenach.

Niemcy: Rynek charakteryzuje się wahaniami cen
Ładna wiosenna pogoda w dużych częściach Niemiec tradycyjnie powoduje spadek popytu na egzotyczne produkty, co znajduje również odzwierciedlenie w popycie na ananasy. Obecnie na rynku dominują głównie owoce letnie (owoce pestkowe i melony).

Ogólnie rzecz biorąc, sektor ananasów spogląda wstecz na niestabilny sezon przy stosunkowo niskich cenach. Ze względu na znaczne wahania cen i stosunkowo niewielkie marże wielu handlowców postanowiło tymczasowo usunąć produkt ze swojego asortymentu. W tej chwili większość owoców pochodzi z Kostaryki. Ceny są ogólnie niskie, informuje handlowiec.

Francja: Mała podaż na rynku
Francuzi dużo płacą za swoje ananasy. 12 do 13 euro za karton dla normalnych rozmiarów nie jest rzadkością. Wysokie ceny wynikają z niedoborów produktów w ciągu ostatnich 2–3 tygodni z powodu koronawirusa. Jest mniej pracowników i mniej przesyłek. Ze względu na niewielką podaż na rynku akceptowane są nawet niedojrzałe ananasy.

Włochy: Transport lotniczy z Dominikany zatrzymany
Włoski importer ananasów dominikańskich przestał importować transportem lotniczym dwa miesiące temu. Loty nie są już planowane, a cena dla tych, którzy wciąż korzystają z lotniczego frachtu, gwałtownie wzrosła. Przed koronawirusem cena frachtu lotniczego wynosiła 0,90 euro/kg; teraz wynosi 2,50 euro/kg. Bez turystyki prawie nie ma samolotów do Europy z Ameryki Środkowej. 20 dni temu był tylko jeden lot dziennie łączący Amerykę Południową z Europą, odlatujący z Bogoty w Kolumbii.

Na włoskim rynku krajowym popyt na ananasy spadł z powodu zamknięcia branży gastronomicznej, która zwykle pochłania duże ilości ananasów. Teraz tylko sklepy specjalistyczne nadal kupują ananasy, a także supermarkety szukają produktu do sprzedaży w ramach promocji.

Republika Południowej Afryki: piwo ananasowe
Kiedy sprzedaż napojów alkoholowych została zakazana w Afryce Południowej w ramach środków kwarantannowych wdrożonych 26 marca, przepis na piwo ananasowe szybko stał się popularny. Niektóre sklepy sprzedają teraz ananasy wraz z cukrem i drożdżami; wszystkie niezbędne do składniki razem.

Plantatorzy ananasów mieli dość trudny sezon. Latem było bardzo sucho i gorąco, a dużo owoców zostało uszkodzonych przez oparzenia słoneczne. W niektórych regionach pojawił się również grad. W związku z tym mniejsze ilości były dostępne na rynku i sytuacja nie poprawiła się do późnego lata. Popyt ze strony przemysłu przetwórczego (krajowego i międzynarodowego) oraz wzrost zainteresowania ze strony rynku europejskiego spowodowały wzrost cen, ale sytuacja została poważnie zahamowana przez gwałtowny spadek liczby lotów z Afryki Południowej do Europy. Teraz trzeba poczekać, aż liczba lotów ponownie wzrośnie, aby eksportować. Lokalna cena w Afryce Południowej wynosi obecnie 18,54 ZAR/kg (0,92 euro), to jest ponownie drożej niż średnia cena z poprzedniego tygodnia (16,33 ZAR/0,81 euro). W poprzednich tygodniach cena wciąż wynosiła 0,73 euro, więc nadal rośnie. Jeśli porównamy miesiąc przed blokadą z obecnym, popyt na ananasy wzrósł o 38 procent.

Chiny: Rynek znów rośnie, ale nie jest na poziomie z zeszłego roku
W Chinach obecnie na rynku jest duża podaż krajowych ananasów. Sezon na obszarach Guangdong, Hainan i Tajwanu jest teraz w pełni. W kwietniu podaż była wysoka. Pomimo koronawirusa sprzedaż jest dobra, czasem nieco wolniejsza, ale rynek znów się poprawił. Zapotrzebowanie jest niższe niż w ubiegłym roku, ale istnieje duże zapotrzebowanie online. Ceny różnią się znacznie; ananas znanej marki jest nadal sprzedawany łatwiej i za wyższą cenę niż nieznane marki.

Stany Zjednoczone: optymistyczne nastawienie do nadchodzących tygodni
W nadchodzących dniach popyt na ananasy w Stanach Zjednoczonych ma wzrosnąć ponownie. W tej chwili zapasy są ograniczone, ale wiele zależy od pochodzenia produktu. Na przykład zapasy z Kostaryki są obfite, ale brakuje meksykańskich ananasów. Meksykanie posadzili mniej w porównaniu do ubiegłego roku, ponieważ sprzedaż nie szła tak dobrze w poprzednim sezonie. Najpopularniejsze rozmiary obecnie wchodzące na rynek amerykański to 5 i 6. Rozmiar 4 jest przeznaczony na rynek krajowy. Są też ananasy z Hawajów, które są sprzedawane po wyższych cenach.

Zapotrzebowanie na rynku amerykańskim gwałtownie spadło z powodu zamknięcia branży gastronomicznej i szkół. Niemniej jednak importerzy z USA zgłaszają, że ceny ananasa pozostają stabilne z powodu mniejszej podaży. W nadchodzących tygodniach spodziewają się nieznacznego wzrostu popytu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE