Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Zmiana na rynku arbuzów

2020-10-28 11:00

Arbuzy na polskim rynku dostępne są praktycznie przez cały rok. Jest jednak ogromna różnica w ich podaży między okresem letnim a zimowym. Przede wszystkim jednak różnica ta wyraża się w ich cenie.

Na razie w polskim hurcie dostępne są jeszcze ostatnie partie arbuzów z południa Europy. Ale niedługo na arbuzowym rynku dokona się sezonowa zmiana warty. Znikną tańsze owoce z południa Europy właśnie, te sprowadzane w ostatnim czasie głównie z Hiszpanii (choć w pełni sezonu wachlarz dostawców jest znacznie szerszy – począwszy od Ukrainy i Węgier, przez Rumunię i Bułgarię, po Włochy, Grecję i wspomnianą Hiszpanię). Pojawią się za to owoce z bardziej odległych i egzotycznych krajów leżących na południe od równika.

Głównie będą to owoce sprowadzane z Brazylii, bo to ten kraj jest liderem zimowego eksportu arbuzów do Polski. Oczywiście podaż arbuzów w zimie będzie tylko ułamkiem tej z okresu letniego. Wynika to w znacznej mierze z kosztów transportu, które muszą się przełożyć na znacząco wyższe ceny, ale też i z mniejszego popytu na te owoce w zimie.

A jeśli chodzi o ceny, to w polskim hurcie rosły one ostatnio wraz ze spadającą podażą arbuzów z południowej Europy. Obecnie są na poziomie 2,00-3,40 zł/kg, w zależności od odmiany. Arbuzy z południowej hemisfery będą droższe. Ich ceny zazwyczaj znajdują się w przedziale 3,50-5,50 zł/kg, zależnie od bieżącej podaży.

Słowa kluczowe: arbuzy, ceny arbuzów, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE