Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Co będzie z aronią?

2012-01-31 11:56
Źródło: fresh-market.pl (Katarzyna Zygmuntowska)

 Aronia wykorzystywana jest w medycynie, a jej właściwości zdrowotne znane są od dawna. Owoce aronii mają zbawienny wpływ na układ krążenia, w tym na prawidłową pracę serca, a także na pracę wątroby. Wszystkie te zalety nie wystarczają jednak, by aronia została w pełni doceniona, a jej producenci wreszcie mogli na niej zarobić.

 PRODUKCJA

Wielu plantatorów straciło już nadzieję, że uprawy aronii staną się dochodowe i od kilku lat coraz więcej z nich rezygnuje z uprawy owoców tego gatunku, karczując plantacje i przestawiając się na produkcję innych owoców, przez co z roku na rok spada powierzchnia upraw aronii. W 2008 roku, według GUS, wynosiła ona 5,7 tys. ha, w 2009 roku 5,1 tys. ha, a w 2010 już tylko 4,6 tys. ha.

Wykres. Wielkość zbiorów aronii w latach 2007 – 2011 (wg GUS) w tys. ton.


CENY

Decyzja o rezygnacji z upraw owoców aronii zależy w głównej mierze od ich ceny oraz dużych problemów ze zbytem surowca. Faktem jest, że aronia, niezależnie od sezonu i wielkości zbiorów, od kilku lat skupowana jest w bardzo niskich cenach.

 

Wykres. Średnie ceny skupu aronii w latach 2006 – 2011 w zł/kg.

Plantatorzy mówią zgodnie, że uprawa aronii już dawno temu przestała się opłacać, a ceny jakie oferują im przetwórnie, są zbyt niskie.

Wyjątkowo w trudnej sytuacji są producenci aronii ekologicznej, którzy ratując się przed bankructwem przestawiają się ponownie na uprawę konwencjonalną, gdyż ceny skupu aronii ekologicznej w każdym sezonie są zaledwie o około 10 – 20 groszy wyższe od cen aronii z uprawy konwencjonalnej, co nie zwraca im nakładów pracy związanej z tego typu produkcją.

Tegoroczny sezon pokazał, że w przypadku aronii nie ma co liczyć na cenę wyższą niż 1,00 zł/kg. Boom na aronię ze strony japońskich odbiorców, którą traktowano jako środek zapobiegawczy po katastrofie elektrowni jądrowej i promieniowaniu, okazał się być opłacalnym tylko dla przetwórców i właścicieli mroźni. Plantatorzy nie odczuli w swoich kieszeniach wzrostu zapotrzebowania na te owoce i chyba długo nie odczują.

Prawda jest taka, że w przetwórniach / chłodniach są tak duże zapasy zamrożonych owoców aronii, że w kolejnych sezonach przetwórcy będą jedynie dokupować to, co udaje im się sprzedać na bieżąco. Zapotrzebowanie na aronię jest jednak tak małe, że w niektórych chłodniach zamrożona aronia leży od kilku lat.

W minionym – 2011 roku, pomimo wzrostu zamówień na owoce aronii ze strony odbiorców z Japonii, nie udało im się opróżnić nawet w 1/3 zmagazynowanego surowca. Nie ma więc co liczyć, że w najbliższych latach uprawa aronii stanie się opłacalna dla producentów.

Masz pytania napisz do autora: katarzyna|fresh-market.pl| |katarzyna|fresh-market.pl

 

Zobacz więcej: Aronia

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem