Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Zawsze mogłoby być lepiej

2014-09-02 12:28

Kończy się sezon aroniowy. Niektóre skupy już w zeszłym tygodniu zrezygnowały z handlu tym gatunkiem, sporo jednak firm planuje zaś zakończyć kampanię pod koniec mijającego tygodnia. Przetwórnie także powoli zamykają się na aronię.

Można zatem powoli podsumowywać sezon. Patrząc na niego z perspektywy pozostałych gatunków owoców przemysłowych w tym czarnej porzeczki i wiśni trzeba przyznać, że plantatorzy aronii mieli w tym roku sporo szczęścia. Kokosów może nie zarobili, ale nie ponieśli takich strat jak chociażby plantatorzy czarnych porzeczek, a jeśli jeszcze cierpliwie zaczekali na rozwinięcie sytuacji na rynku zarobili nawet więcej.

Początek sezonu z cenami na poziomie 80 – 90 groszy za kilogram nie nastrajał może optymistycznie. Obecne jednak ceny są już na poziomie, który plantatorzy aronii są w stanie zaakceptować i nawet nie narzekać na ich wysokość. Ceny aronii ze zbioru kombajnowego wahają się obecnie w granicach 1,30 – 1,50 zł/kg netto, a ceny aronii ze zbioru ręcznego dochodzą do 1,70 zł/kg.

Sezon się już kończy i na kolejne podwyżki nie ma co liczyć. Ceny na obecnym poziomie powinny utrzymać się już do końca, chyba, że skup płacący obecnie 1,30 czy 1,35 zł/kg postanowi skorygować cenę o te 5 – 10 groszy na kilogramie. Na więcej nie ma co jednak liczyć.
 

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE