Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Awokado

0000-00-00 00:00

Persea gratissima, rodzina Lauraceae - pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej, gdzie także rośnie w stanie dzikim. Drzewa awokado dochodzą do 15 m wysokości. Okres dojrzewania owocu jest wyjątkowo długi. Od momentu wykształcenia się zalążni do dojrzałości może upłynąć nawet 13 miesięcy, jednak przeciętnie trwa to 6-8 miesięcy.

Owoce awokado zawierają dużą ilość tłuszczu (10-30%). Tłuszcz jest podobny do oliwy i lekkostrawny. Zawartość węglowodanów stanowi zaledwie 2-5%. Ponadto w owocach znajduje się witamina A, z grupy B, C, PP, H oraz substancje mineralne wapnia, potasu i fosforu. Wartość energetyczna tych owoców jest wyższa od wartości energetycznej mięsa.

Owoce awokado mają różny kształt i wielkość: mogą być owalne, kuliste lub gruszkowate o masie 0,1-2 kg. Żółtawy lub zielonkawy miąższ zawiera w środku duże nasienie. Rozróżniamy 3 grupy odmian awokado: zachodnioindyjską, meksykańską i gwatemalską, które różnią się wielkością owoców, porą kwitnienia oraz długością okresu między kwitnieniem i dojrzewaniem.

Awokado ma przede wszystkim zastosowanie w sztuce kulinarnej. Zawartość nienasyconych tłuszczów sprawia, że polecane powinno być osobom chorującym na miażdżycę, nadciśnienie oraz jako uzupełnienie diety lub zamiast masła.

Największe plantacje awokado znajdują się w USA, Meksyku, Dominikanie i Brazylii.

Źródło: J. Pieniążek, S.A. Pieniążek „Owoce krain dalekich”, www.wikipedia.org  

Zobacz więcej: Awokado

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem