Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Banany nie tanieją

2020-05-28 09:00

Sytuacja jaką możemy obserwować na rynku bananów tej wiosny jest bardzo nietypowa. Wręcz unikatowa, jako że taki kierunek zmian cenowych w całym okresie wiosennym, jaki ma miejsce w bieżącym roku, nie wystąpił odkąd w redakcji fresh-market.pl prowadzimy monitoring cen bananów, to jest od roku 2010.

Od grudnia 2019 roku ceny bananów w polskim hurcie, jeśli się zmieniają, to tylko w górę. Trend nie jest może nazbyt dynamiczny, bo w tym okresie ceny wzrosły średnio o 15 procent, ale jest bardzo nietypowy. O ile bowiem w zimie i bardzo wczesną wiosną ceny bananów czasem rosną, to od kwietnia dominującym ich trendem jest zniżka.

Jeśli już ta spadkowa tendencja była zakłócana, to tylko stabilizacją cen, a nigdy spadkiem. Taką sytuacje mieliśmy w latach 2015-20107, gdy słabsza gorsza bananów sprawiła, że ceny w maju zamiast spadać, to stabilizowały się.

Teraz wciąż rosną i nie jest powiedziane, że czerwiec przyniesie tu jakąś fundamentalną zmianę. Obecnie ceny bananów w ofertach importerów w handlu hurtowym na większą skalę są na poziomie 4,30-4,70 zł/kg.

A dlaczego nie ma typowej dla tego okresu zniżki? Powodów jest kilka – od globalnych związanych z trudnościami w przerzucie towarów na duże odległości. Tu problemy są konsekwencją pandemii koronawirusa. Ale w opisywanym przypadku ważną rolę odgrywa też bieżąca sytuacja na rynku owoców w Europie i w Polsce. Pogoda sprawiła, że mało jest truskawek, a inne owoce miękkie dopiero się zaczynają. Również sezon na owoce pestkowe dopiero startuje na południu Europy. W konsekwencji ceny tych owoców są bardzo wysokie. Droższe niż zazwyczaj są też jabłka, bo ich podaż jest już niska, a popyt na nie wysoki. Banany na tym korzystają, bo klienci mają mały wybór wśród drogich pozycji. Banany na tle konkurentów wypadają całkiem nieźle pod względem dostępności i przystępnie cenowo.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE