Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Banany – rynek łatwiejszy niż przed rokiem

2019-12-03 08:00

W tym sezonie sytuacja na rynku świeżych owoców jest relatywnie korzystna dla importerów oferujących banany. W każdym razie jest znacznie lepsza niż rok temu. I doskonale widać to po cenach bananów. Dlaczego tak się dzieje?

W zeszłym roku bowiem banany musiały stawić czoła silnej konkurencji tanich polskich jabłek. Nasz rynek był wręcz zalany jabłkiem, którego zebrano w 2018 roku rekordową ilość. W hurcie jabłko deserowe kosztowało grosze. To wywierało presję na popyt, a więc i na ceny bananów. Zimą, między segmentami jabłek i bananów, występuje bowiem na polskim rynku bardzo silna korelacja.

W tym roku wygląda to inaczej. I chociaż ceny jabłek, zdaniem wielu sadowników, nie są tak wysokie, jak powinny być uwzględniając bardzo niskie tegoroczne zbiory, to są jednak znacząco wyższe od cen zeszłorocznych. A to skutkuje faktem, że znaczna cześć konsumentów częściej wybiera banany.

Które też są w konsekwencji zauważalnie droższe niż rok temu. Wówczas średnia cena (w monitoringu handlu hurtowego na większą skalę) wynosiła 3,50 zł/kg. Teraz ceny (po niewielkim spadku w październiku) utrzymują się na poziomie 3,60-4,20 zł/kg, co daje średnią 3,90 zł/kg, o 11 procent wyższą rok do roku. Ale bieżące ceny, choć wyższe od zeszłorocznych, nie są rekordowo wysokie. W ciągu ostatnich dziesięciu sezonów najdrożej było (jeśli chodzi o początek grudnia) w 2011 roku – średnia wynosiła wówczas 4,40 zł/kg.

Wydaje się, że do końca roku 2019 nie należy oczekiwać znaczących zmian w cenach bananów. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to stabilizacja. Jak będzie później? Trudno powiedzieć, bo wiele zależy tu od tak niepewnego czynnika jak pogoda. Jeśli nie dopisze i zbiory w Ameryce Płd. będą słabe, to ceny mogą zacząć dynamicznie rosnąć (jak w sezonie 2017/2018, gdy z poziomu 4,00 zł/kg w grudniu średnia cena wzrosła do 5,90 zł/kg w maju).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE