Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Drogie banany

2020-01-14 14:00

Na światowym rynku bananów sporo się dzieje ostatnimi czasy. Firmy z Ameryki Południowej protestują przeciwko zaostrzeniu przez UE polityki odnośnie pestycydów. O pewnych turbulencjach słychać w Panamie (rząd nakazał tam podniesienie płac w branży). Eksporterzy z Ekwadoru obiecują sobie poprawę wskaźników eksportu do UE po tym, jak zrównały się wreszcie warunki celne dla nich i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Tradycyjnie już trwa też walka z chorobami grzybowymi, które atakują najpopularniejszą odmianę Cavendish.

A jak wygląda sytuacja na polskim rynku bananów? Przypomnijmy, że w poprzednich miesiącach hurtowe ceny bananów na polskim rynku pozostawały wyższe niż rok wcześniej (może z wyjątkiem krótkiego okresu w końcówce października 2019, bo w analogicznym okresie 2018 mieliśmy „górkę” cenową.

Generalnie, w porównaniu do poprzednich wielu sezonów, to ceny bananów można nazwać wysokimi. Rok temu na początku stycznia średnia wynosiła 3,50 zł/kg, a w tym roku było to 3,90 zł/kg. Teraz jest to 4,10 zł/kg, jako że ceny znajdują się w przedziale 3,60-4,60 zł/kg. W małym hurcie przekraczają nawet 5 zł/kg.

Banany są droższe nie tylko ze względu na bieżące realia podażowe na głównym obszarze skąd trafiają do Polski, czyli w Ameryce Południowej i Środkowej. Te owoce zyskują też dzięki temu, że w tym sezonie droższe i to dużo są polskie jabłka. To wpływa na wzrost popularności bananów wśród konsumentów.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE