Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Drożej za banany i to nie koniec

2020-03-09 07:45

Końcówka lutego przyniosła kolejną w tym roku podwyżkę cen bananów na polskim rynku hurtowym. Nie były to zmiany częste i duże, ale może się okazać, iż kolejne tygodnie przyniosą kontynuację takiej zwyżkowej tendencji.

Na początku stycznia hurtowa cena średnia bananów w naszym codziennym monitoringu redakcji fresh-market.pl wykazała wzrost z 3,90 zł/kg do 4,10 zł/kg. Przypomnijmy jeszcze, iż to notowanie obejmuje banany sprowadzane do Polski z Ameryki Południowej i Środkowej. W lutym kolejna podwyżka ceny średniej pchnęła ją z poziomu 4,10 zł/kg na 4,20 zł/kg. W sumie daje to niecałe 8 procent na dwa miesiące. Obecnie ceny hurtowe tych owoców, wedle danych z naszych notowań znajdują się w przedziale 3,80-4,60 zł/kg.

Nie jest to dużo, ale wystarczyło na to, aby ceny znalazły się na analogicznym poziomie jak rok temu. Oczywiście w porównaniu ze stanem cen sprzed dwóch lat to wciąż mało. Przypomnijmy – średnia cena bananów w hurcie na większą skalę, w okolicach połowy marca 2018 roku, wyniosła 5,90 zł/kg. Jednak i w bieżącym sezonie dalsze zwyżki są wielce prawdopodobne, jako że problemy z niskimi temperaturami w styczniu tego roku sprawiły, że bieżąca produkcja bananów w Ameryce Południowej znacząco spadła. Zwłaszcza w Ekwadorze. I będzie to odczuwane na rynku przez kilkanaście tygodni.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE