Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Borówka wysoka – coś się zacięło w mechanizmie cen

2019-05-30 20:43

Sezon borówek z krajowych zbiorów zaczyna się, w handlu hurtowym na większą skalę, z roku na rok coraz wcześniej, ale i tak trzeba na niego poczekać do końca czerwca. O ile nie będzie opóźnień. Do tego czasu dominuje na polskim rynku borówka importowana.

Zazwyczaj przebieg sezonu importowanych borówek jest co roku bardzo podobny. Generalnie podaż zaczyna rosnąć w końcówce marca, na początku czerwca i wtedy zaczyna się trend spadkowy, który trwa (oczywiście z okresami stabilizacji) do lipca. W zeszłym roku sytuacja rozwijała się właśnie wedle takiego scenariusza, a cena średnia spadła w tym okresie o 68 procent, z poziomu 11 zł do 3,50 zł/kg. Na koniec maja borówki z Hiszpanii polscy importerzy oferowali w hurcie od 24 zł/kg, a te z Maroka po 22 zł/kg.

W tym roku wydawało się, że sytuacja również rozwija się zgodnie z sezonowym wzorem spadkowym. Ale w bieżącym tygodniu coś się w tym mechanizmie zacięło i zamiast kontynuacji trendu spadkowego mamy korektę w górę, ceny wzrosły z 20,00 – 24,00 zł/kg do 24,00 – 28,00 zł/kg (dolne granice to borówki z Maroka, górne to te z Hiszpanii). To o 18 procent drożej. Pytanie czy to tylko korekta? A może początek dłuższego trendu?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE