Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Regionalny rynek owoców miękkich - 31. tydz. br.

Truskawki

Na rynku truskawek w krajach, które są monitorowane przez ekspertów projektu EastFruit, przeważały truskawki późnych odmian, a sytuacja cenowa była niejednoznaczna. W Polsce ceny pozostały na stosunkowo wysokich poziomach w przedziale 2,57–5,15 USD/kg. Za znacznie niższe ceny truskawki oferowano na rynku białoruskim: 1,97–4,42 USD/kg. Tymczasem pomimo końca sezonu aktywnych dostaw cena truskawek na Ukrainie spadła nawet do 1,18-2,56 USD/kg.

W Azji Środkowej sytuacja była również inna: w Tadżykistanie ceny wzrosły do ​​0,95–1,27 USD/kg, natomiast w Uzbekistanie spadły do ​​0,58–0,92 USD/kg.

Maliny

W europejskiej części monitorowanego regionu uczestnicy rynku zgłosili rosnące ceny malin z powodu końca sezonu maliny letniej. Jednocześnie Białoruś była rekordzistą tygodnia pod względem wzrostu cen tych owoców, jako że średnia cena wzrosła tam o jedną trzecią i prawie osiągnęła sześć dolarów za kg. W innych krajach europejskich ceny rosły mniej aktywnie, a w Gruzji, wyjątkowo, pozostały na poziomie z poprzedniego tygodnia.

Uzbekistan był jedynym krajem, w którym maliny taniały - o 10 procent, a w sąsiednim Tadżykistanie ceny niewiele się zmieniły i zaledwie przekroczyły jednego dolara za kg.

Borówki wysokie

Ceny borówek spadły w większości przypadków, z wyjątkiem Polski. Na Ukrainie, z powodu aktywnego wzrostu podaży i udziału produktów niskiej jakości, średnia cena borówek premium spadła o 10procent, do 3,55 USD/kg. Ceny borówek spadły także na Białorusi i Mołdawii. Tymczasem w Polsce ceny wzrosły nieznacznie, do 2,57-3,09 USD/kg.

Jeżyny

Najbardziej aktywne zmiany na rynku jeżyn odnotowano w Gruzji i Mołdawii. Tak więc na rynku gruzińskim średnia cena tych owoców wzrosła o 20 procent do nieco powyżej jednego dolara za kg. Tymczasem w Mołdawii cena jeżyn spadła do 1,01-1,29 USD/kg. Średnia cena jeżyn na Ukrainie również spadła, ale mniej istotnie: tylko o 9 centów za kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE