Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Sezon borówkowy na finiszu

2020-10-23 08:34

Pogoda w październiku, zwłaszcza w pierwszej połowie tego miesiąca była nawet lepsza niż we wrześniu co sprzyjało przedłużeniu sezonu polskich borówek wysokich. W tym roku zresztą sezon ten wystartował z opóźnieniem spowodowanym niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi wiosną i wczesnym latem, co też wpłynęło na przesunięcie jego kolejnych faz z końcową włącznie. Niemniej owoce te, pochodzące z krajowych upraw, już się kończą i sezon handlowy w dużym hurcie można już uznać za zamknięty. Ograniczona podaż krajowej borówki jest jeszcze dostępna na lokalnych giełdach hurtowych.

Można zatem pokusić się o próbę podsumowania sezonu 2019 na rynku borówki. Pierwszy wniosek jaki nasuwa się z analizy tegorocznego sezonu na rynku borówki wysokiej, to ten, że pogoda istotnie zaważyła na realiach podażowych i cenach. Co prawda zbiory borówki w 2020 znów były wyższe i oszacowano je na ponad 41 tys. ton, czyli o około 18 procent powyżej tych z roku 2019, ale przez pogodę progres w tym zakresie był znacząco mniejszy od możliwego w lepszych warunkach synoptycznych. Poza tym były na rynku czynniki po stronie popytowej, które mocno wpłynęły na ceny.

A te były przez cały sezon wyższe od zeszłorocznych, co widać na naszym wykresie. Opóźnienie startu tegorocznej kampanii handlowej sprawiło, że w pierwszej fazie sezonu krajowe borówki były drogie. Doszedł do tego wysoki popyt, częściowo generowany zmianą zachowań konsumpcyjnych wywołaną pandemią. Borówki przez cały sezon cieszyły się dużym zainteresowaniem konsumentów. Był na nie popyt również w eksporcie.

Szczyt sezonu przypadł na początek sierpnia i wówczas średnia cena w dużym hurcie zeszła na pułap 13 zł/kg, aż o 44 procent wyżej niż najniższa cena 9 zł/kg z końca lipca 2019 roku. Druga faza sezonu przyniosła wzrost cen, choć obyło się tu bez bardzo dynamicznych zmian. W rezultacie początek października przyniósł cenę średnią 23 zł/kg wobec 20 zł/kg rok wcześniej. W drugiej połowie października, na koniec kampanii ceny w handlu hurtowym na większą skalę sięgnęły pułapu 28,00-38,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE