Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Wyższa podaż importowanej borówki wysokiej

2020-05-19 11:00

Ostatnie dni przyniosły wzrost podaży importowanej borówki wysokiej. Z tym że w tym roku jest to głównie import z Hiszpanii, a i tak podaż bieżąca jest niższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Wówczas obok znacznych ilości borówek z Hiszpanii, na naszym rynku było sporo borówki wysokiej z Maroka. Teraz jest z importem trudniej z powodu pandemii koronawirusa, która uderzyła w logistykę i zbiory (brak siły roboczej).

Ma to przełożenie na ceny. Borówki importowane tanieją, ale poziom cen pozostaje wyższy niż przed rokiem. Obecnie ceny borówki wysokiej w hurcie to poziom od 24 do nawet 44 zł/kg, zależnie od wielkości transakcji i rodzaju opakowań jednostkowych (borówka konfekcjonowana w opakowania 125 g jest droższa od tej w opakowaniach 250 g). Rok temu ceny były już na zauważalnie niższym poziomie, bo oferty hurtowe opiewały na ceny z przedziału 20-24 zł/kg.

Dla polskich producentów wyższe ceny importu to sytuacja korzystniejsza, bo oznacza mniejszą presję na ceny rodzimego owocu, gdy ten pojawi się już na rynku. A do początku polskiego sezonu coraz bliżej, chociaż jeśli utrzymają się chłodna i pochmurna aura, to możemy mieć poślizg. Wiadomo też, że plantacje borówek poniosły pewne straty z powodu majowych przymrozków, ale nie były one bardzo duże i generalnie borówki znów lepiej zniosły spadek temperatur niż choćby truskawki.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE