Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Chiny wstrzymały import tureckich czereśni

Chiny niedawno zawiesiły import czereśni z Turcji ze względu na wykrycie szkodników w przesyłkach dostarczanych produktów, podaje EastFruit, powołując się na ProduceReport.

W związku z naruszeniem wymogów kwarantanny przy imporcie czereśni chińskie służby celne wydały oficjalne oświadczenie, że od 25 lipca wstrzymają import czereśni z Turcji, a przesyłki, które w tym czasie znajdowały się w trakcie dostawy, będą musiały przejść specjalną procedurę kontrolną.

W przeszłości Turcja koncentrowała się głównie na dostawach czereśni na europejskie rynki zbytu, ale sytuacja zmieniła się w czerwcu 2019 roku, kiedy Chiny maksymalnie uprościły wymogi dotyczące przygotowywania czereśni na potrzeby dostaw tureckich produktów. W efekcie w 2019 roku Turcja wyeksportowała na rynek chiński 884 ton czereśni o łącznej wartości 4,2 mln USD.

Ponadto EastFruit poinformował już, że Turcji udało się znacznie zwiększyć dostawy czereśni do Chin również w tym roku. Jednak koniec sezonu dostaw nie był tak obiecujący dla tureckich eksporterów, jak wcześniej oczekiwano. Oprócz niedawnych problemów z kwarantanną dostawcy czereśni z Turcji mają do czynienia z silną konkurencją na rynku chińskim.

I tak na przełomie czerwca i lipca ceny czereśni tureckich w Chinach osiągnęły 8,60-14,40 USD/kg. Do połowy lipca spadły do ​​2,80-5,80 USD/kg, choć jednocześnie na rynku pojawiła się czereśnia ze Stanów Zjednoczonych, oferowana po cenach czterokrotnie wyższych niż turecka. Według danych uczestników rynku chińskiego czereśnie z USA czy Kanady były bardziej atrakcyjne dla kupujących pod względem smaku i zachowania jakości niż produkty tureckie, co tłumaczyło znaczną różnicę cen. Ponadto jakość czereśni w Turcji została poważnie obniżona przez deszcze w tym sezonie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE