Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Czereśnie – popadało i popękało

2018-06-28 12:09

Pogoda się zmieniła i po tygodniach upałów i suszy, nad Polskę przyszło ochłodzenie i deszcze. Taka skrajnie zmienna pogoda przekłada się niestety na jakość owoców, które jeszcze wiszą na drzewach, w tym na bardzo istotną pod względem handlowym odmianę Regina. Niestety czereśnie, które otrzymują obecnie ogromne ilości wody pękają pod jej wpływem tracąc na jakości, przez co nie nadają się do handlu eksportowego.

Eksporterzy bardzo narzekają na ten stan rzeczy, jednak usilnie starają się skupić dobre czereśnie. Za najgrubsze czereśnie w kalibrze 26+ czy 28+ płacą od 4,50 do 5,00 zł za kilogram, nieco mniejsze czereśnie w kalibrze 24+ skupowane są w cenie od 4,00 do 4,50 zł za kilogram, a drobne czereśnie 22+ od 2,75 do maksymalnie 3,50 zł za kilogram.

Spękane owoce słabszej jakości trafiają głównie na lokalne giełdy, gdzie w zależności od kalibru sadownicy próbują je sprzedać nawet do 7,00 zł za kilogram. Generalnie w chwili obecnej ceny czereśni w handlu giełdowym oscylują od 3,00 do nawet 9,00 zł za kilogram, przy czym  przy czym 8,00 – 9,00  zł/kg trzeba zapłacić za naprawdę bardzo dobre jakościowo i w dużym kalibrze czereśnie.

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem