Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Gradobicie i co dalej…

2016-06-20 12:05

Zagrożenia

Uszkodzone przez grad owoce tracą swoje walory handlowe, a rany, nie tylko na owocach ale i korze drzew stają się wrotami zakażenia i wnikania do tkanek patogenów, powodujących nie tylko choroby kory i drewna, ale też zarazę ogniową czy raka bakteryjnego. Co zrobić aby zminimalizować ryzyko infekcji?

 

Doskonałe rozwiązanie

Specjaliści firmy Sumi Agro Poland polecają stosowanie fungicydu Topsin M 500 SC, który wykazuje działanie zapobiegawcze, interwencyjne i wyniszczające. Dzięki tym właściwościom Topsin M 500 SC zyskał miano wszechstronnego, wyjątkowo skutecznego fungicydu. Środek stosowany interwencyjnie, dzięki układowemu działaniu w roślinie niszczy patogeny już obecne w tkankach, także w miejscach na które nie został naniesiony. Preparat po naniesieniu na roślinę przedostaje się bowiem do wiązek przewodzących i krąży z sokami w roślinie. Destrukcja kiełkujących zarodników oraz grzybni penetrującej tkanki i rozwijającej się wewnątrz komórek roślinnych jest więc zapewniona.

 

Dodatkowe zalety

Topsin M 500 SC wykazuje silne działanie lecznicze dlatego skutecznie eliminuje sprawców chorób, które już zainfekowały roślinę. Efektem stosowania środka po gradobiciach uszkadzających owoce jest szybsze gojenie się ran i zabliźnianie się niewielkich uszkodzeń. Dzięki temu część plonu kwalifikuje się jeszcze do sprzedaży deserowej, z kolei owoce uszkodzone nie psują się, nie gniją na drzewie i mogą zostać wykorzystane jako surowiec dla zakładów przetwórczych. Rany na pędach zasychają i zarastają tkanką kalusową, łagodząc w ten sposób uszkodzenia i zabezpieczając przed infekcjami czynnikami chorobotwórczymi.

 

Zalecenia

Topsin M 500 SC, zaleca się stosować po gradobiciach, od fazy wzrostu zawiązków do okresu zbiorów z uwzględnieniem karencji, wynoszącej 14 dni. Zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania to 1,5 l/ha, natomiast wody to 500−700 l/ha. Zabieg należy wykonać jak najszybciej po gradobiciu, najlepiej do 24 godzin po opadzie, jeżeli tylko pozwalają na to warunki.

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE