Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Mucha Drosophila suzukii atakuje francuskie czereśnie

2018-07-13 12:07

Francuscy producenci czereśni wpadają w panikę. Niewielkie, 4 mm muchy azjatyckie Drosophila suzukii, atakują czereśnie we francuskich sadach. Już setki ton owoców zostało zniszczonych. Francuscy sadownicy po przekrojeniu owoców widzą białe larwy much Drosophila suzuki wyłaniające się z miąższu, które wylęgły się z jaj złożonych w czasie ostatniego kwitnienia. Larwy niszczą owoce od środka, które nie nadają się do sprzedaży oraz konsumpcji.

Nigdy wcześniej nie doświadczyłem czegoś takiego - mówi jeden z francuskich sadowników. Połowa moich zbiorów nadaje się jedynie do wyrzucenia. Wygląda także na to, że pestycydy w tym roku nie zadziałały tak jak powinny, ponieważ owoce zostały spryskane tuż przed silnym deszczem, który nie tylko osłabił kwiaty, ale także zmył część środków ochrony rośli z powierzchni roślin  – dodaje sadownik.

Nieudane zbiory owoców to nie tylko problem rynku deserowego, oznaczają one również więcej pracy dla firm przetwórczych, ponieważ dodatkowy personel musi sortować dobre czereśnie od złego.

 

 

Słowa kluczowe: szkodniki, Drosophila suzukii
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem