Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Zaczyna się sezon krajowej czereśni

2020-05-27 10:00

Wczesne czereśnie z krajowych sadów już są dostępne w handlu hurtowym. Pojawiły się one na lokalnych rynkach hurtowych i na owocowych giełdach, jak na przykład w Nowym Przybojewie. To dopiero pierwsze dni handlu, więc i podaż jest jeszcze bardzo niska, i odpowiednio do niej wysokie ceny.

Miłośnicy tych owoców muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, jeśli chodzi o cenową dostępność polskiej czereśni. Zwłaszcza, że pogoda w tym roku nie sprzyjała i to się odbije na plonie. Wedle opinii uczestników rynku to nie będzie sezon obfitości czereśni. Drzewa ucierpiały od przymrozków wiosennych, w tym od tych majowych. Oczywiście nie wszędzie straty są jednakowe, ale były miejsca w Polsce, gdzie mróz zniszczył nawet 90 procent plonu.

Kłopoty z podażą widać po pierwszych notowaniach cenowych. W małym hurcie ceny polskich czereśni są na poziomie 28,00 – 30,00 zł/kg. To bardzo dużo, o 10 zł na kilogramie więcej niż na początku sezonu zeszłorocznego, który też startował z wysokimi cenami (dla porównania w roku 2018, gdy zbiory były duże, to na starcie sezonu, w końcówce maja, ceny były na poziomie 8,00-9,00 zł/kg). Ceny w Nowym Przybojewie to obecnie 18,00-20,00 zł/kg, gdzie rok temu było to 15,00-16,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE