Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Zbiory czereśni zagrożone

2020-04-16 11:00

Przez Polskę przeszły już pierwsze fale wiosennych przymrozków i straty spowodowane nimi w sadach często są przez producentów opisywane jako znaczące. Oczywiście najmocniej ucierpiały drzewa, które były w najbardziej zaawansowanym stadium wegetacji. Dotyczy to choćby wczesnych odmian czereśni. Ale straty będą też w odmianach późniejszych.

z1

wczesna czereśnia, okolice Warki, 15.04.2020

A to jeszcze nie koniec kłopotów z pogodą. Synoptycy zapowiadają, że wysoce prawdopodobne są kolejne fale przymrozków, również w pierwszej dekadzie maja. Jeśli te prognozy się potwierdzą to zbiory owoców pestkowych, w tym czereśni będą w tym roku niskie.

z2

czereśnia późniejsza (ciemna), okolice Warki, 15.04.2020

Mniej owoców na drzewach może być dla sadowników ulgą w obliczu niedoboru rąk do pracy, ale z drugiej strony wiadomo, że żeby zarobić, to jakiś owoc na drzewach musi zostać. Wszystko zatem zależy od skali potencjalnych strat. Wydaje się jednak, że już można założyć, iż w tym sezonie ceny czereśni na rynku świeżym będą relatywnie wysokie, zwłaszcza jeśli nie będzie nawrotu koronawirusa po poluzowaniu restrykcji.

z3

czereśnia późniejsza (ciemna), okolice Warki, 15.04.2020

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE