Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Krajowe gruszki – głównie na giełdach

2019-02-07 17:39

Zapasy gruszek są w tym roku dużo wyższe już w analogicznym okresie roku minionego. Zwłaszcza w Polsce różnica jest ogromna, o czym pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl, ale przypomnijmy: według danych WAPA na pierwszego stycznia bieżącego roku było to 23 tys. ton, podczas gdy rok wcześniej tylko 6 tys. ton.

Jednak, mimo że dostępność tych owoców jest więc relatywnie duża, próżno ich szukać w niektórych kanałach dystrybucyjnych. Mamy tu na myśli sieci handlowe. W supermarketach dominuje całkowicie gruszka importowana. Tej jest także więcej niż rok temu, a w marketach mamy szeroką jej ofertę – z różnych krajów (głównie jednak Holandia) i różnych odmian.

Gruszki krajowej jest sporo, ale przede wszystkim na lokalnych giełdach. Dość dużo widać też ofert sprzedaży w Internecie, zarówno owoców na przetwórstwo, jak i na rynek świeży. Co ciekawe, obecne ceny, mimo tak ogromnej różnicy w wielkości zapasów, nie różnią się od tych z zeszłego roku. Polskie gruszki konferencja oferowane są obecnie w dużym hurcie po 2,80 – 3,60 zł/kg, co daje średnią 3,20 zł/kg, taką samą jak rok temu. Na lokalnych giełdach bieżące ceny Konferencji to, w zależności od kalibru i jakości oraz rejonu kraju od 2,00 zł/kg do 4,40 zł/kg.

Jeśli chodzi o ceny Konferencji importowanej z Holandii, to w dużym hurcie jest to najczęściej 3,90 – 4,60 zł/kg, co daje średnią 4,25 zł/kg, podczas gdy rok temu było to 4,70 zł/kg. Na Broniszach ceny są na poziomie 4,30 do 5,00 zł/kg. W marketach ceny oscylują wokół poziomu 5,00 zł/kg za towar luzem.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE