Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Mniejsza podaż gruszek

2020-02-17 07:45

Polskich gruszek szybko ubywa na rynku, co widać i na giełdach, i w marketach. Jeszcze w grudniu zeszłego roku zapasy polskich gruszek skurczyły się, wedle szacunków WAPA,  z 18 tys. ton do 7 tys. ton, czyli o 61 procent. W styczniu proces ten był zapewne równie dynamiczny. A do tego wielu uczestników rynku uważa, że szacunki WAPA są zbyt optymistyczne.

Stan handlu wielkohurtowego zdaje się potwierdzać takie bardziej pesymistyczne oceny, bo zakup dużych partii tych owoców jest już trudny. Co innego małe partie hurtowe i handel na lokalnych giełdach. W tym segmencie podaż jest jeszcze wystarczająca, co nie znaczy, że mamy tu obfitość towaru. Również w sieciach handlowych polskich gruszek jest mało, a na plan pierwszy wysuwa się import.

Oczywiście handel w dużym hurcie jeszcze nie ustał. Najpopularniejsze gruszki odmiany Konferencja mają zaś obecnie ceny na poziomie 2,80-3,50 zł/kg i drożeją. Rok temu ceny gruszek Konferencja w dużym hurcie były niemal identyczne.

Na giełdach ceny Konferencji to poziom 2,50-4,50 zł/kg, zależnie od regionu kraju, kalibru i jakości owoców. Na Broniszach to 3,50-4,50 zł/kg. Gruszki odmiany Lucas są oferowane na Broniszach po 2,50-3,50 zł/kg. Import jest znacząco droższy, z cenami 5,50-6,60 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE