Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Czy Nashi ma szansę na uprawę w Polsce na większą skalę?

2010-03-26 00:00
Nashi czyli grusza azjatycka jest gatunkiem dość mocno rozpowszechnionym na świecie. Uprawiana jest zarówno w rodzimej Azji, jak i w Ameryce Północnej, Chile, Australii i Nowej Zelandii. Importowane owoce Nashi spotkać można w wielu sklepach w całej Polsce.  Zapakowane w specjalne siateczki kosztują od 2,00 do 3,00 zł/sztukę.

Gatunek ten można z powodzeniem uprawiać także w Polsce, jednak w polskich sadach stanowi on bardziej egzotyczną ciekawostkę, niż gatunek uprawny. Nashi jest średnio odporna na mróz (odporność na poziomie powszechnie uprawianej w Polsce Konferencji) i odporna na parcha. Wymagania glebowe ma zbliżone do wymagań gruszy europejskiej. Długość okresu wegetacyjnego w polskich warunkach klimatycznych jest wystarczająca do wzrostu oraz uzyskania pełni dojrzałości owoców. Shinseiki osiąga dojrzałość zbiorczą na początku, Hosui w połowie, a Chojuro pod koniec września. Owoce są owalne (w kształcie jabłka), smaczne, słodkie i bardzo soczyste, dobrze się przechowują w chłodni zwykłej przez 3 miesiące. Rewelacyjnie nadają się na różnego rodzaju przetwory (dżemy, owoce marynowane, soki, wina).

W Polsce grusza jest gatunkiem niszowym, dlatego na razie raczej nie ma większych szans, aby nashi stała się produktem uprawianym na skalę towarową, jednak ze względu na walory smakowe mogłaby stać się oryginalną ciekawostką. Uprawa lokalna, a przez to niższa cena sprawiłaby, że nashi stałaby się owocem osiągalnym dla większej grupy klientów.


Źródło: fresh-market.pl (KZ)


Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Zobacz więcej: Gruszki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem