Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Argentyna: wyższy eksport jabłek i gruszek

2013-10-07 15:04

Tym samym krok po kroku argentyńscy eksporterzy zaczęli odrabiać straty jakie ponieśli w minionym roku, który był od ponad dekady najgorszym rokiem w eksporcie jabłek i gruszek w tym kraju. W okresie od początku stycznia do końca czerwca br. Argentyńczycy wyeksportowali łącznie 129,0 tys. ton jabłek – czyli o ponad 18 proc. więcej wobec analogicznego okresu przed rokiem. Dla porównania w pierwszym półroczu 2012 odnotowano aż 41 proc. spadek wobec roku 2011 w wysyłce owoców tego gatunku.

W przypadku gruszek, wysłano ich w sumie 390,0 tys. ton w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku, odnotowując tym samym ok. 16 proc. wzrost sprzedaży wobec 337,0 tys. ton wysłanych rok wcześniej.

Ponadto w bieżącym roku jabłka odnotowują bardzo wysokie ceny eksportowe – za 1 tonę w pierwszym półroczu trzeba było zapłacić średnio 925 USD – to o 6 proc. więcej niż w roku 2012, ale aż o 200 proc. więcej niż na przykład w roku 2005 kiedy to średnia cena eksportowa argentyńskich jabłek wahała się w granicach 464 USD. W przypadku eksportowanych gruszek – średnia tegoroczna cena to 916 USD (czyli o około 3,5 proc. więcej niż przed rokiem) i o 86 proc. więcej niż przed siedmioma laty.

Zdaniem analityków tak znaczący wzrost cen w ostatnich latach to wynik zdecydowanie większego zainteresowania argentyńskimi owocami ze strony rynków azjatyckich oraz niewielkiego spadku globalnej produkcji w przypadku jabłek.

Największym importerem argentyńskich jabłek jest Rosja, a w bieżącym roku owoce te sprzedawane były w tym kierunku średnio po około 876 USD. Najdrożej jabłka z Argentyny wysyłane były do Francji – 1240 USD, do Brazylii po 1047 USD a do Zjednoczonych Emiratów Arabskich po 1012 USD. W przypadku gruszek ich największy importer – Brazylia importowała je średnio po 982 USD, przy czym nie była to najwyższa cen eksportowa dla tych owoców – do Meksyku były one wysyłane średnio po 1320 USD.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE