Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Co z cenami jabłka przemysłowego?

2019-11-13 08:09

Niewiele się jak na razie dzieje w handlu jabłkiem deserowym, zwłaszcza jeśli chodzi o eksport. Ceny w dużym hurcie pozostają relatywnie stabilne, a i w hurcie mniejszym dochodzi głównie do wahań w górę i w dół. Bez żadnego wyraźnego trendu.

Inaczej sytuacja wygląda w skupie jabłek przemysłowych. Tu zmian jest dużo i są one w ostatnich dwóch tygodniach dynamiczne. Sądząc zaś po komentarzach sadowników, zmiany te budzą znacznie więcej emocji niż sytuacja w handlu jabłkiem deserowym.

Szczególnie, że te ostatnie tygodnie przyniosły taką zmianę sytuacji, która sadownikom podobać się nie może. Ceny bowiem spadły i to kilka razy w ciągu niewielu dni. Najmocniejszą przecenę mamy na Mazowszu. Tu są już skupy oferujące 0,40 zł/kg. W województwie łódzkim (okolice Białej Rawskiej) są jeszcze skupy, które płacą 0,45 zł/kg. Podobnie w okolicach Sandomierza. Na Lubelszczyźnie zaś jeszcze utrzymała się ceny do 0,50 zł/kg.

Generalnie jednak dominuje trend zniżkowy. I trzeba zauważyć, że pewne podstawy do niego są, bo na rynku jest teraz dużo jabłka przemysłowego. Wielu uczestników rynku przyznaje, że jabłko w chłodniach przechowuje się fatalnie. Tak źle, że duże partie już się nie nadają na rynek świeży i trzeba się ich szybko pozbywać, bo jabłka te psują się błyskawicznie. Mamy więc chwilową nadpodaż jabłka przemysłowego.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE