Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Coraz więcej wczesnych jabłek

2020-08-05 08:30

Czas biegnie nieubłaganie, co widać także na rynku polskich jabłek. Mimo że w tym roku nowy sezon jabłkowy wystartował z opóźnieniem, czego przyczyną była zimna wiosna i chłodne wczesne lato, to na rynku mimo wszystko rośnie podaż i różnorodność wczesnych odmian jabłek.

Już nie tylko Early Geneva czy Papierówka, ale i Piros oraz Paulared znalazły się w ofercie krajowego rynku świeżych owoców. Polskich jabłek przybywa, ale w skali całego kraju i popytu na te owoce, podaż wciąż pozostaje niewystarczająca. Widać to po hurtowych cenach. Cenach, które utrzymują się na wyższym poziomie niż w analogicznym okresie roku  biegłego, choć pamiętamy, jak rok 2019 był ubogi w jabłka.

Dzieje się tak z powodu wspomnianego opóźnienia wegetacji. Sezon bieżący jest znacząco przesunięty w czasie. Widać to choćby po tym, że w zeszłym roku w handlu był już też Delikates czy Celeste, a teraz jeszcze tych odmian nie ma.

A jakie są ceny dostępnych odmian? Te wyraźnie spadły w ciągu ostatniego tygodnia. Skala tej przeceny to 30-36 procent w handlu hurtowym na większą skalę. Obecnie ceny odmiany Early Geneva (która już się kończy) oraz Piorosa i Paulareda to 2,30-3,50 zł/kg, zależnie od kalibru i jakości. Daje to średnią 2,90 zł/kg o około złotówkę wyższą niż rok temu.

Słowa kluczowe: jabłka, ceny jabłek, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE