Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Dobre zbiory jabłek przemysłowych

Dyrektor Krajowej Unii Producentów Soków Barbara Groele, że w tym roku podaż tzw. jabłek przemysłowych jest duża, a przetwórnie płacą średnio 40 groszy za kilogram - poinformowała PAP pisze portalspozywczy.pl.

GUS szacuje, że zbiory jabłek w tym roku mogły wynieść 2,7 mln ton. Natomiast Krajowa Unia Producentów Soków ocenia zbiory na 3 mln ton. Niezależnie od źródła danych tegoroczne zbiory były wyższe od zeszłorocznych. W 2011 r. zebrano ok. 2,5 mln ton jabłek.

W tym roku nie tylko rolnicy zarobią na jabłkach, ale także przetwórnie. Cena koncentratu jabłkowego zależy od wielu paramentów, ale średnio można za niego uzyskać 1,40 euro (ok. 6 zł) za kilogram. To nie zła cena – twierdzi Groele.

Do niedawna poważnym konkurentem Polski w produkcji koncentratów były Chiny. Obecnie chińskiego koncentratu na europejskim rynku jest mniej. W Chinach bowiem spożywa się coraz więcej jabłek i soków - tłumaczy Groele. Podkreśliła, że nie bez znaczenie są cła importowe, które sprawiają, że chiński koncentrat jest teraz droższy od polskiego.
 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE