Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Gorzka zgnilizna jabłek

2012-02-16 00:00
Źródło: fresh-market.pl (KZ)

 Gorzka zgnilizna jest chorobą powodowaną przez grzyby z rodzaju Pezicula (Pezicula alba i Pezicula malicorticis). Owoce zakażane są przez grzyba tuż przed zbiorem przez przetchlinki. Zakażeniu owoców sprzyja wilgoć, gdyż to z kroplami wody rozprzestrzeniają się zarodniki, trafiając z zainfekowanych ran na korze, na powierzchnię jabłek. O nasileniu choroby decyduje także stan fizjologiczny owoców w czasie zbioru (czym dojrzalsze jabłka, tym prawdopodobieństwo zarażenia większe), dlatego istotne jest dokładne wyznaczenie terminu ich zbioru, a także przedzbiorcze nawożenie wapniem.

Po infekcji jabłek w sadzie, przez dłuższy czas następuje tzw. faza ukryta choroby, a pierwsze objawy gorzkiej zgnilizny, w postaci drobnych plam wokół przetchlinek, pojawiają się dopiero po kilku miesiącach, gdy jabłka zaczynają dojrzewać.

Duże znaczenie dla tempa rozwoju choroby i pojawiania się „oczkowania” mają warunki przechowywania. W przechowalni, gdzie w jabłkach procesy zachodzą bardzo szybko, objawy gorzkiej zgnilizny pojawiają się najszybciej, w chłodni zwykłej nieco wolniej, najwolniej zaś w obiektach z kontrolowaną atmosferą. Chłodnie z KA, nie są jednak w stanie w pełni uchronić jabłek przed wystąpieniem objawów choroby i zdarza się, że „oczkowanie” u owoców z KA (bądź krócej przechowywanych), zaczyna pojawiać się dopiero w czasie obrotu handlowego, kiedy to w wyższej temperaturze, przyspieszają procesy życiowe zachodzące w jabłkach. Warto więc, w czasie trwania sezonu przechowalniczego pobierać próby owoców, które następnie przez kilka – kilkanaście dni przetrzymuje się w warunkach symulowanego obrotu i analizuje tempo, a także skalę pojawiania się „oczkowania”.

Odmianami jabłoni podatnymi na chorobę wywoływaną przez grzyba z rodzaju Pezicula są m. in. ‘Pinova’, ‘Szampion’, ‘Golden Delicious’, ‘Elstar’, ‘Rubin’, ‘Topaz’, ‘Ligol’ oraz ‘Gala’. Do odmian mało podatnych zaliczany jest m. in. ‘Idared’.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem