Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Holandia – dobra sytuacja na rynku jabłek, gorzej z gruszkami

„Rynek jabłek jest szczególnie dobry” - mówi Hans van Dodewaard z holenderskiej kooperatywy Veiling Zaltbommel. Jest on zaangażowany w takie rzeczy, jak pośrednictwo między najlepszymi producentami owoców a kupującymi. Hans twierdzi, że od końca września na rynku gruszek panowała stagnacja. Przypisuje to czynnikom takim jak gorący sierpień. Oznaczało to, że gruszki były czasami zbyt dojrzałe w momencie zbioru. Więc nie można ich było przechowywać przez długi czas. W związku z tym zostały natychmiast wprowadzone na rynek. Jednak Hans jest dość optymistycznie nastawiony do dalszego rozwoju rynku gruszek.

„Mam wielkie nadzieje, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek jabłek. W Holandii i Belgii jest jeszcze trochę gruszek, ale w pozostałej części Europy poziomy są całkiem normalne. Mam więc nadzieję, że holenderska sadownictwo będzie miała kolejny dobry sezon”. Van Dodewaard mówi, że jabłka sprzedają się bardzo dobrze. Pod koniec września jabłka Jonagold były sprzedawane na aukcji w cenie od 1,25 do 1,40 euro. Ogólnie jabłka osiągały na aukcjach ponad 1,00 euro/kg.

Kiedy sadownicy są zajęci zbieraniem jabłek, mają mniej czasu na ich sortowanie. To sprawia, że ​​zapasy są ograniczone. W ostatnich latach zasadzono dużo gruszy, ale mniej jabłoni. To wpłynęło na ceny jabłek. „Teraz to się opłaca. W tym roku w Europie jest mniej jabłek z powodu szkód spowodowanych mrozem. Obecnie radzą sobie całkiem dobrze pod względem cenowym” - mówi Hans.

Nie wyklucza, że ​​korzystne ceny jabłek mogą doprowadzić do ponownego skupienia się na produkcji tych właśnie owoców. Może to prowadzić do większej liczby nasadzeń. Na rynku pojawia się wiele nowych odmian jabłek. "Będzie ich bardzo dużo. Czy będziemy w stanie odróżnić dobre od niezbyt dobrych odmian?" Hans nie spodziewa się, że na rynku znajdzie się miejsce na wszystkie te nowe odmiany jabłek. Niektóre szybko znikną, podsumowuje.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE