Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Idared wciąż skupowany

2019-08-05 11:00

Na polskim rynku wciąż trwa skup jabłek odmiany Idared. Nie jest to niczym nadzwyczajnym, bo to odmiana odporna na przechowywanie i handel nią odbywa się zazwyczaj jeszcze w drugiej połowie sierpnia. W tym roku sezon może potrwać jeszcze dłużej, bo zapasy Idareda są dużo większe niż przed rokiem.

W skali UE zapasy jabłek tej odmiany WAPA oszacowała (stan na 1 lipca br.) aż na 60.591 ton. Rok wcześniej było to 25.406 ton i był to jeden z wyższych stanów magazynowych dla Idareda w ciągu ostatnich lat.

Jak łatwo się domyślić większość zapasów jabłek tej odmiany znajduje się w Polsce. Wedle szacunków WAPA na 1 lipca br. było to aż 50.000 ton. To 82,5 procent zapasów europejskich. I jednocześnie to dwa razy więcej niż polskie zapasy w tym samym okresie zeszłego roku.

Tak wysoka nadpodaż Idareda w Polsce sprawia, że jego ceny pozostają niskie, mimo że odnotowały one wzrost w drugiej połowie zeszłego miesiąca. W skupie za Idaereda 70+ płaci się 0,55-0,70 zł/kg, zależnie od jakości i regionu kraju. Rok temu średnia cena wynosiła 1,50 zł/kg, ale wtedy mieliśmy duży niedobór jabłka. W 2017 też jednak było drogo – średnia na początek sierpnia wynosiła 1,00 zł/kg. Za to w 2016 było równie źle, jak teraz, bo cena średnia była na poziomie 0,60 zł/kg. generalnie jednak, obecny sezon należy do najgorszych cenowo.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE