Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jabłka przemysłowe – rynek zupełnie inny niż rok temu

2020-01-31 09:00

Zeszły rok był bardzo specyficzny dla rynku jabłka przemysłowego. Po pierwsze popyt na nie w styczniu 2019 roku był bardzo wysoki, co aktywizowało handel tym owocem). Po drugie było czym handlować, bo zapasy były ogromne. Po trzecie w styczniu zaczęły być wreszcie widoczne skutki działania mechanizmu skupu „interwencyjnego” i ceny w skupach wzrosły do 0,23-0,25 zł/kg.

A jak sytuacja wygląda obecnie? Cisza i spokój – tak można by w skrócie ją opisać. Ceny w perspektywie średniookresowej wykazywały pewną skłonność do wahań, ale ostatnio ustabilizowały się na poziomie 0,40-0,46 zł/kg za przemysł mokry i 0,50-0,55 zł/kg za suchy.

Skup idzie niemrawo, bo jest niewiele towaru, ale i popyt ze strony przetwórców pozostaje ograniczony. Po takich cenach nie chcą oni kupować zbyt dużo surowca. Tylko tyle ile jest im na bieżąco potrzebne.

Większym zainteresowaniem cieszy się przetwórstwo na soki NFC. Surowiec na takie soki, skupowany z uwzględnieniem odmianowości, ma też wyraźnie wyższe ceny. Obecnie jest to 0,58-0,60 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE