Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Poprawia się koniunktura w handlu Idaredem?

2018-03-12 11:08

Ostatnie tygodnie przyniosły znaczne spowolnienie w handlu jabłkami eksportowymi. Niekorzystne warunki pogodowe połączone ze spadkiem zainteresowania tymi owocami ze strony Wschodniej Europy przełożyło się na wielkość eksportu, a tym samym na popyt na te owoce. Co więcej, w niektórych firmach ceny jabłek poszczególnych odmian zaczęły spadać. Na początku marca odnotowano gdzieniegdzie obniżki cen na poziomie 5 – 10 groszy na kilogramie.

Słabsza sytuacja w handlu jabłkami dotyczyła także Idareda, na którego zainteresowanie nieco spadło. Ceny jednak w jego przypadku, pomimo wolniejszego okresu, praktycznie się nie zmieniły i pozostały na poziomie od dłuższego czasu już notowanym w handlu wielkohurtowym. Ceny obowiązują także i dziś.

W chwili obecnej za jabłka w kalibrze 70+ można dostać w granicach od 1,40 do 1,60 zł za kilogram – owoce w dobrej kondycji z chłodni zwykłej. Niektóre firmy i grupy producenckie kupują Idareda z warunków kontrolowanej atmosfery płacąc za owoce 70+ do 1,70 zł/kg, jednak są to wyjątkowe przypadki a towar musi być naprawdę wyjątkowo dobrej jakości. Idared w  słabszej kondycji, m. in. z przechowalni skupowany jest po 1,40 zł za kilogram. Niektóre firmy kupują jabłka drobniejsze, w alibrze 65+ w cenie 1,40 – 1,50 zł/kg. Jabłka szykowane na gotowo skupowane są średnio o 10 groszy więcej na kilogramie. Przetwórcy także chętnie kupują Idareda, m. in. na obieranie płacąc za niego od 1,20 do nawet 1,35 zł za kilogram.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem