Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Produkcja owoców będzie rekordowo wysoka?

Zdaniem Grzegorza Pagacza, sadownika z tego rejonu, towaru powinno być dużo, jednak jakość może być zróżnicowana. Ponieważ wiosna przyszła dość gwałtownie, na części upraw sadowniczych i plantacji nie zdążono przeprowadzić wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych (np. cięcia). Ostateczną jednak opinię co do wielkości plonów będzie można wydać po opadzie zawiązków w czerwcu (opad świętojański) – dodaje G. Pagacz. 

W niektórych rejonach sadowniczych problemem może być mała liczba pszczół. Ze względu na nieprzestrzeganie okresów karencji przy opryskach sporo tych owadów ulega zatruciu. Liczba rodzin pszczelich spada, alarmują pszczelarze. Szacuje się, że obecnie liczna rodzin pszczelich w Polsce wynosi 1,55 miliona. Większość pasiek liczy od 20 do 50 pni. Sadownicy chcąc zapewnić pełne zapylenie  przywożą ule  do sadów. Pasieki sprowadzane są m.in. z lubuskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego. W tych województwach najwięcej jest rodzin pszczelich.

W pełni kwitnienia są obecnie grusze i wiśnie. Gruszek nie powinno zabraknąć, po warunkiem, że w tym roku nie będzie gwałtownego spadku temperatury przy „trzech ogrodnikach” (11-13 maja) – szacują sadownicy. Na plantacjach agrestu już tworzą się zawiązki. Jeśli chodzi o sady jabłoniowe, to kwitnienie rozpoczęło się w około 1/3 sadów.

Z plantacji nadchodzą także dobre wiadomość dla amatorów truskawek – plantacje przezimowały b. dobrze, a ciepła i słoneczna pogoda sprzyja dobremu kwitnieniu. Krzewinki spod włókniny kwitną już w wielu rejonach, ale także plantacje polowe zaczynają wchodzić w fazę kwitnienia.

Ceny jabłek z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie. Za jabłka przesortowane, w klasie I, z przeznaczeniem na eksport, sadownicy otrzymują nawet do 2,20 zł za kilogram,. Na Rynku w Broniszach ceny hurtowe jabłek wahają się od 2 do 4,5 zł za kilogram, w zależności od odmiany. Oznacza to, że jest drożej od 50 proc. do 150 proc. w porównaniu z cenami sprzed roku. Sporym zainteresowaniem sklepów cieszą się sprowadzane z Grecji truskawki, w cenie hurtowej od 10 do 17 zł.

 

Słowa kluczowe: owoce, cena owoców, cena jabłek
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem