Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Przetwórnie obniżają cenę surowca na koncentrat

2012-11-29 13:18

Skupy od dłuższego czasu trzymały cenę na tym samym pułapie i nawet zmiany podażowe na rynku nie wpływały na jakiekolwiek roszady cenowe. Sadownicy mieli nawet nadzieję, że cena przemysłu pójdzie w górę, zważywszy na koniec zbiorów i kurczącą się w szybkim tempie podaż owoców.

Dziś sytuacja uległa zmianie i to na niekorzyść sadowników – zupełnie w odwrotnym kierunku niż zakładano. Przetwórnie zamiast podnosić, zaczęły obniżać ceny skupu surowca, co przełożyło się dość znaczny spadek cen jabłek przemysłowych u pośredników, dochodzący do 5 – 6 groszy na kilogramie.

Od dziś na Mazowszu, w okolicach Grójca jabłka przemysłowe skupowane są od 40 do 44 groszy za kilogram. W podobnych cenach przemysł można oddać w rejonie Lubelszczyzny. W pozostałych rejonach Polski cena skupu przemysłu nie przekracza 42 groszy za kilogram. Nawet w świętokrzyskim – w okolicach Sandomierza, gdzie jeszcze na początku listopada ceny skupu jabłek przemysłowych były najwyższe i dochodziły do 50 groszy za kilogram, dziś przemysł skupowany jest po 40 – 42 grosze.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE