Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Skup jabłek Gala nabiera tempa

2019-09-04 15:50

W Polsce ruszył skup jabłek odmiany Gala. Sporty tej odmiany utrzymują się na szczycie popularności wśród polskich sadowników już od wielu lat. Wygląda też na to, że w latach najbliższych Gala i jej unowocześniane mutacje wciąż będą się cieszyć dużą popularnością.

Tegoroczny zbiór sportów Gali oczywiście odbywa się pod znakiem gorszych zbiorów. Susza i upał sprawiły także, że wielu sadowników narzeka na kaliber jabłek (zresztą nie tylko tej odmiany). Niekorzystne warunki pogodowe odbiły się też na jakości owoców.

Problemy z podażą znajdują oczywiście odbicie w cenach. Te są znacznie wyższe od zeszłorocznych, gdy rynek zmagał się z klęską nadprodukcji. W cenie są zwłaszcza dobrej jakości jabłka grubych kalibrów. Sporty Gala Must, Gala Royal czy Gala Fendeca dla kalibrów 75+ mają w skupach ceny od 2,00 zł/kg. Gala kalibru 80+ ma ceny 2,50 zł/kg. Drobniejsze jabłka tej odmiany mają natomiast ceny z przedziału 1,60 – 1,90 zł/kg.

Popyt na te jabłka jest obecnie wysoki, co sprzyja na pewno cenom. Ale trzeba pamiętać, że rok temu Gala również cieszyła się wysokim zainteresowaniem podmiotów skupujących, ale ceny nie przekraczały 1,30 zł/kg, a zazwyczaj było to 0,70 – 1,00 zł/kg, zależnie od sportu i kalibru.

Słowa kluczowe: jabłka, ceny jabłek, Gala, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE