Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Szara pleśń jabłek

2012-02-29 21:55
Źródło: fresh-market.pl (KZ)

Sprawcą choroby jest stadium konidialne grzyba Botryotinia fuckeliana – Botrytis cinerea. Grzyb zakaża kwiaty jabłoni w czasie kwitnienia po czym ujawnia się po kilku miesiącach, najczęściej już w trakcie przechowywania owoców, jednak objawy szarej pleśni mogą pojawić się jeszcze w sadzie w postaci suchych plam gnilnych wokół kielicha. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i ciepła pogoda w czasie kwitnienia oraz zbioru owoców, opóźnienie schłodzenia po zbiorze, wysoka temperatura i wilgotność podczas przechowywania, a także zła wentylacja pomieszczeń.

Ze względu na formę i czas występowania choroby Botritis cinerea może powodować następujące objawy:

  • Sucha lub miękka zgnilizna przykielichowa, która objawia się około 2 miesięcy po kwitnieniu w sadzie wpierw w postaci fioletowych przebarwień wokół kielicha, później jako sucha plama gnilna, która z czasem wykrusza się i przekształca w miękką zgniliznę przykielichową.
  • Gniazdowe gnicie jabłek w okresie przechowywania. Pojawia się ono już w trakcie przechowywania owoców w postaci miękkiej zgnilizny wokół części kielichowej jabłka, która z czasem opanowuje coraz większą część owocu. Jabłka porażone grzybem Botritis cinerea stają się miękkie (zachowują swój pierwotny kształt – nie „rozpływają się), brązowe, a na ich powierzchni pojawia się puszysty, szary nalot – grzybnia z zarodnikami. Gnijące jabłka zakażają zdrowe owoce przez uszkodzoną skórkę lub przetchlinki powodując charakterystyczne gniazda gnilne (grupy porażonych owoców znajdujących się obok siebie).

Szara pleśń występuje na wielu odmianach jabłoni, jednak najczęściej na odmianach: ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘Ligol’, ‘Lobo’, ‘Paulared‘ oraz  ‘McIntosh’.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem