Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ukraina – rosną ceny warzyw i owoców

Indeks cen produktów świeżych portalu fruit-inform.com wzrósł, w ostatnim tygodniu, aż o 13,3 proc., podczas gdy w tygodniu wcześniejszym był to wzrost na poziomie 1,9 proc. Ogólnie, w ciągu ostatnich dwóch tygodni indeks zwyżkował o 15 proc.

Ważny jest fakt, że to pierwszy wzrost indeksy cen ziemniaków i warzyw tradycyjnych (cebula, kapusta, buraki, marchew) w tym sezonie. Dzięki wzrostowi cen ziemniaków i buraków ceny koszyka warzyw wzrosły o 11,7 proc. Opady śniegu doprowadziły do problemów w logistyce na rynku świeżych produktów, a to skutkowało zwyżką cen praktycznie wszystkich produktów na tym rynku. Największa zwyżka cen objęła segment warzyw szklarniowych. Tu wzrost cen wyniósł niemal 40 proc., również z powodu wyższych cen w Turcji, która jest głównym dostawcą tych warzyw na ukraiński rynek.

Odnotować należy również 10 proc. wzrostu cen jabłek. Te wyższe ceny są, z jednej strony, wynikiem wzrostu kosztów procedur celnych na Ukrainie, ale także wynikają z większej aktywności na rynku przed noworocznym okresem świątecznym.

Eksperci portalu fruit-inform.com spodziewają się dalszego wzrostu indeksu cen, zwłaszcza po nadejściu dużych opadów śniegu i mrozów, co doprowadzi do zniknięcia z rynku warzyw i ziemniaków niskiej jakości oraz jabłek, które nie nadają się do długiego przechowywania.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE