Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ukraińcy chcą na Zachód

Trzydzieści lat temu życie sadownika było dużo lepsze i prostsze. Dziś natomiast już tak dobrze nie jest. Brakuje zbytu na owoce, a jeśli ten już jest, to ceny nie są zbyt wysokie, a na dodatek brakuje rąk do pracy – mówi Krzysztof Plewiński z Białośliwia.

Wraz ze starszym synem posiada około 40 ha ziemi. Młodszy syn trzyma się z dala od gospodarstwa - mówi. Wprowadzili podział obowiązków. Pan Krzysztof zajmuje się sadem, a jego syn sprzedażą. W swoich sadach przede wszystkim mają jabłonie, ale też drzewa czereśniowe i śliwy. Do niedawna mieli też wiśniowe.

Cena za wiśnie była już tak niska, że postanowiłem wykopać drzewa, które znajdowały się na 11 ha ziemi. W ich miejsce posadziłem nowe jabłonie – powiedział sadownik. Cena za jabłka w tym roku także nie jest jednak wysoka. Za kilogram płacą około. 40 groszy. Rok jest kiepski i nie zanosi się na to, że będzie lepiej. Źle jest w sumie od czasu, gdy Rosja nałożyła na Polskę embargo. Nie możemy sprzedawać na wschodzie, a zachód jest wybredny - mówi. Poza tym ubolewa nad tym, że brakuje ludzi do pracy. Jeszcze nie tak dawno u niego w sadach pracowało w sezonie około 200 osób.

Zwykle wysyłałem po pracowników trzy autobusy. Teraz ani jeden nie przyjechałby pełen - podkreśla. Z tego powodu od pięciu lat przyjmuje do pracy obywateli Ukrainy. Zapewnia im zakwaterowanie i ubezpieczenie. W tym sezonie przyjmuje do pracy około 10 Ukraińców. Średnio mają oni od 25 do 45 lat.

Gospodarz twierdzi, że za to co w sezonie zarobią w Polsce są w stanie wyżyć przez cały rok na Ukrainie. Niestety ma obawy, że niedługo może zabraknąć i tych rąk do pracy. Wiadomo bowiem, że również niemiecki rząd od nowego roku planuje otworzyć rynek pracy dla Ukraińców. Szacuje, się ze nasz kraj opuści aż 60 procent z nich.

Ukraińcy są spragnieni zachodu, bo myślą, że zarobią tam więcej pieniędzy. My przy takich cenach nie jesteśmy w stanie dać im więcej – mówi sadownik.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem