Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ceny malin - analiza sytuacji na Ukrainie, w Polsce i Serbii

Sezon zbierania malin z otwartego gruntu na Ukrainie można uznać za otwarty, chociaż jak dotąd na rynek weszły stosunkowo małe partie produktów z południowych regionów kraju. Około dziesięć dni wcześniej sezon zbioru malin rozpoczął się w Serbii, a i w Polsce już się zaczynają zbiory wczesnych odmian malin.

Eksperci EastFruit przeanalizowali sytuację z cenami pierwszych partii malin w tych krajach. Analiza ta wykazała, że ​​nastroje wśród producentów w Polsce i na Ukrainie są w większości ostrożnie optymistyczne, ale w Serbii rolnicy wciąż są rozczarowani cenami.

W Serbii, gdzie zbiory malin rozpoczęły się wcześniej, ceny spadły już do około 2,1-2,4 USD za kg dla malin na rynku świeżym. W tym samym czasie serbskie mroźnie są gotowe do zakupu malin w cenach od 0,7 do 1,3 USD za kg, w zależności od jakości, ale cena ta nie jest satysfakcjonująca do dostawców, zwłaszcza po zgłoszeniu utraty do 80 procent zbiorów malin.

Na Ukrainie ceny malin nie spadają obecnie poniżej 2,7 USD za kg (70-75 UAH/kg). Na rynkach hurtowych dużych miast ceny malin wynoszą około 3,4 USD za kg, a w regionie zachodnim około 3,8 USD za kg. Należy zauważyć, że jest to znacznie wyższa cena w tym samym czasie w ubiegłym roku, jednak sezon zbiorów malin na Ukrainie rozpoczął się nieco później w porównaniu do ubiegłego roku.

Ukraińscy rolnicy zaczną zbierać główny plon odmian malin letnich nie wcześniej niż za dwa lub trzy tygodnie, więc ceny prawdopodobnie utrzymają się na dość wysokim poziomie do samego początku masowych zbiorów w centralnych regionach kraju.

W Polsce ceny malin są nadal znacznie wyższe - na rynkach hurtowych produkty lokalne sprzedawane są za 6,0-6,5 USD za kg, ale są to jak dotąd tylko pierwsze partie owoców o ograniczonym wolumenie. Polscy rolnicy uważają, że średnia cena zakupu malin do przetwórstwa w sezonie letnim wyniesie około 1 USD za kg, a dla malin wysokiej jakości około 1,2 USD za kg.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno ukraińscy, jak i polscy rolnicy zauważają zwiększone zainteresowanie przetwórców malinami. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu przetwórczego wielu ukraińskich producentów malin otrzymało propozycje dostaw do przetwórstwa. Jednocześnie producenci nie spieszą się z podpisywaniem umów na dostawy, oczekując znacznego wzrostu cen w tym sezonie. Oczekiwania cenowe bardzo się wahają, ale większość rolników uważa, że ​​uzyskanie cen maliny na zamrażanie na poziomie 20-22 UAH/kg (0,75-0,85 USD za kg) jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE