Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Maliny – taniej za import i za krajową

2020-05-25 10:00

Sezon krajowych malin ledwie wystartował i podaż tych owoców pozostaje mocno ograniczona. Co prawda ich ceny w minionym tygodniu dynamicznie spadały, ale w końcówce tygodnia doszło do znacznej korekty in plus. To skutek zimnych nocy, z przymrozkami w wielu rejonach kraju. Teraz trend spadkowy znów powoli wraca.

W małym hurcie maliny z krajowych upraw miały tydzień temu ceny na poziomie 55,00-70,00 zł/kg. Teraz jest to już 40,00-56,00 zł/kg. Wciąż dużo, ale to spadek w ciągu siedmiu dni o ponad 23 procent. Jak na chłodną aurę jaką mieliśmy w zeszłym tygodniu, to sporo.

Pewien wpływ na to mogły mieć ceny malin importowanych, a dokładniej fakt, że maliny sprowadzane z Hiszpanii taniały w minionym tygodniu na fali rosnącej podaży. Ich ceny w polskim hurcie spadły z poziomu 68,00 zł/kg w dniu 15 maja do 34,00 zł/kg w dniu 19 maja, czyli aż o połowę. Tu tez odnotowano korektę in plus w miniony piątek, ale dziś ceny znów ruszyły w dół i teraz są w przedziale 35,00-40,00 zł/kg.

Warto jednak dodać, że sezon zbioru malin w Hiszpanii właśnie minął punkt szczytowy i teraz podaż tych owoców będzie już tylko maleć. Jeśli chodzi o ceny malin na miejscu w Hiszpanii, to w dwudziestym tygodniu jeszcze spadały, ale teraz można oczekiwać ich wzrostu. Cały czas też ceny te utrzymują się na wyższych pułapach niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Na koniec wróćmy do cen malin polskich. Warto zauważyć, że ich dynamiczne spadki z zeszłego tygodnie nie sprawiły, że ceny te znalazły się na tym samym lub niższym poziomie co w zeszłym roku. Maliny są droższe niż rok temu i to sporo, bo nawet do 20 procent.

Słowa kluczowe: maliny, ceny malin, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE