Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Regionalny rynek orzechów – 45. tydz. br.

Na rynku orzecha włoskiego w monitorowanych przez projekt EastFruit krajach regionu, w segmencie orzecha obranego zaobserwowano duże zmiany sytuacji w ciągu ostatnich 2 tygodni. Warto również zauważyć, że ze wszystkich analizowanych krajów tylko w Uzbekistanie w okresie sprawozdawczym wszystkie orzechy stały się droższe.

Na rynku orzecha włoskiego obranego od samego początku okresu sprawozdawczego wcześniej ustalone tendencje spadkowe stopniowo zmieniały się na przeciwne. Ze względu na zwiększoną aktywność konsumentów wzrost cen tych produktów za ostatnie 14 dni na Ukrainie, w Uzbekistanie i Federacji Rosyjskiej wynosił od 8 do 33 centów.

I tylko w Polsce odnotowano załamanie cen łuskanego orzecha z 4,16 USD/kg do 1,82 USD/kg, czemu sprzyjał znaczny wzrost podaży tych produktów na rynku na tle ograniczonego popytu ze strony nabywców. Ta obniżka sprawiła, że, Polska znalazła się na czele zestawienia  w rankingu krajów z najtańszym łuskanym orzechem włoskim w regionie. Jednocześnie specjaliści projektu zwracają uwagę na fakt, że kraj ten nie jest wiodącym producentem orzechów włoskich w analizowanym regionie.

W o wł

Od początku listopada bieżącego roku sytuacja na rynku orzechów laskowych w skorupkach ustabilizowała się, a analitycy prawie nie zauważyli zmian wcześniej ustalonych cen. I tylko w Uzbekistanie zwiększony popyt na te produkty pozwolił sprzedawcom na ponowną zwyżkę wcześniej ustalonych cen z 5,08 USD/kg do 5,60 USD/kg, ale ich zdaniem nie wpłynęło to negatywnie na tempo sprzedaży tych orzechów.

Do końca okresu sprawozdawczego najdroższe orzechy laskowe, jak było to dwa tygodnie wcześniej, oferowano na rynku tadżyckim, średnio po 9,80 USD/kg, a najtańsze, średnio po 2,08 USD/kg, były oferowane na rynku polskim.

W lask

W ciągu ostatnich dwóch tygodni rozwój sytuacji na rynku łuskanych migdałów był prawie identyczny jak ten na rynku orzechów laskowych. W większości krajów regionu ceny migdałów ustabilizowały się ze względu na zrównoważoną podaż i popyt, a jedynie na Ukrainie iw Uzbekistanie nastąpiły niewielkie zmiany.

W związku ze zwiększonym popytem ceny łuskanych migdałów na Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosły o 16 centów, podczas gdy w Uzbekistanie do końca okresu sprawozdawczego oferowane były masowe partie migdałów w cenie średnio 7,39 USD/kg, czyli o 51 centów USD więcej niż w poprzednim okresie.

Jednocześnie analitycy projektu zauważyli, że obecny wzrost cen w Uzbekistanie nie przeszkodził temu krajowi w pozostania liderem w rankingu najniższych cen obranych migdałów w regionie.

W

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE