Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Egipt – pomarańcze mogą być droższe

Chociaż jeszcze jest trochę czasu, przygotowania do nowego sezonu pomarańczy w Egipcie są już w drodze. Wysokie ceny, którymi zakończył się poprzedni sezon, mogą spowodować wzrost cen na nowy sezon. Jeden z eksporterów zamierza w przyszłym sezonie zwiększyć swój eksport o 25 procent.

Mimo, że do nowego sezonu pomarańczy w Egipcie jeszcze kilka miesięcy, przygotowania do niego idą pełną parą. Ponieważ sezon trwa 6 miesięcy, większość firm zajmuje się pomarańczami przez cały rok, Abdullah Tharwat, kierownik ds. rozwoju biznesu w Pyramids Agro, wyjaśnia: „Następny sezon zaczyna się w styczniu i potrwa do maja. Dokładna data zostanie ustalona po spotkaniu Rady Eksportu Rolnictwa. Dla wszystkich egipskich handlarzy świeżymi owocami sezon pomarańczowy jest zawsze najważniejszy, ponieważ trwa około sześciu miesięcy i obejmuje duże ilości. Oznacza to cały łańcuch wartości. Z sezonu korzystają rolnicy, pracownicy, kierowcy transportowi, magazyny i spedytorzy. Oczekiwania na nadchodzący sezon są wysokie, jesteśmy pozytywnie nastawieni do tego, że będzie to niesamowity sezon.”

Według Tharwata Valiance zbliżają się do wielkiego sezonu, ale mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w owoce odmiany Navel (pomarańcze pępkowe). „Dla odmiany Walencja jakość i ilość wyglądają na dobre, ale w przypadku odmiany Navel mamy do czynienia z wieloma problemami dotyczącymi ilości. Powinno to skutkować wyższymi cenami dobrej jakości pomarańczy pępkowych, ponieważ jest to sezon krótszy niż w przypadku Walencji i nie będzie łatwo odzyskać siły po braku ilości.”

Pandemia, choć straszny fakt, sprawiła, że ​​egipskie cytrusy stały się jeszcze bardziej popularne niż dotychczas. Tharwat jest przekonany, że w tym sezonie uda im się zwiększyć sprzedaż o 25 procent, ponieważ współpracują z dużymi markami w Egipcie. „Jesteśmy pewni sezonu, ponieważ świat jest nadal pod wpływem Covid-19, a świadomość konieczności spożywania produktów bogatych w witaminę C jest nadal wysoka. W zeszłym sezonie byliśmy w stanie sprzedać 40 000 ton pomarańczy i spodziewamy się, że w następnym roku liczba ta wzrośnie do 50 000 ton. W naszym modelu biznesowym pozyskujemy produkty z naszych własnych gospodarstw i kupujemy duże ilości od innych gospodarstw i sprzedajemy je najlepszym firmom pomarańczowym w Egipcie. Ponieważ produkty w ich kartonach będą miały silną markę.”

Tharwat ma nadzieję, że egipskie cytrusy będą mogły być eksportowane na rynek japoński w tym sezonie, ale inne rynki azjatyckie i europejskie są łatwo dostępne, jeśli to nie zadziała: „Nasze pomarańcze trafiają głównie na rynek europejski i do krajów Zatoki Perskiej, które również przyjmują duże ilości, ale cena na tych rynkach jest zawsze dość zmienna. W tym sezonie spodziewamy się, że japoński rynek otworzy się również na egipskie cytrusy, co jest bardzo ekscytującą perspektywą!”

Przygotowania do nowego sezonu trwają już od dłuższego czasu, ponieważ Tharwat aktywnie poszukuje dobrej jakości produktów na egipskich farmach. „Zaczęliśmy kupować plony innych gospodarstw około miesiąca temu. Ponieważ ceny zakończyły się na wysokim poziomie w zeszłym sezonie, oczekuje się, że w nadchodzącym sezonie ceny będą wyższe niż w ubiegłym roku. Kupując od gospodarstw, ceny wahają się od 0,22 USD do 0,28 USD w zależności od jakości i ilości. Jesteśmy w pełni przygotowani i gotowi na nowy sezon pomarańczy!” podsumowuje.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE