Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Hiszpania: zamiast kaki i granatów cytrusy

Producenci owoców z Hiszpanii zmieniają profile gospodarstw. Jeszcze niedawno obsadzali swoje hektary drzewami kaki i granatami, a ze szkółek znikały drzewka właśnie tych gatunków (dużym zainteresowaniem cieszyły się także migdały, grzewa oliwne), obecnie trend się odwrócił. Sadownicy likwidują nasadzenia tych gatunków na rzecz cytrusów. Sytuacja zmieniła się do tego stopnia, że w szkółkach nie mają już żadnych zapasów gatunków cytrusowych.

Wszystko idzie w parze z cenami. Ceny kaki i granatów w ostatnich sezonach były bardzo niskie stąd spadek zainteresowania tymi właśnie gatunkami, to samo tyczy się migdałów – spadek cen zniechęcił sadowników do inwestowania w nowe obszary, na rzecz pomarańczy.

Popyt na drzewa cytrusowe koncentruje się głównie na późnych odmianach, zwłaszcza na pomarańczach, ponieważ obecnie obserwuje się największy potencjał handlu dla tego gatunku. Wzrasta również zapotrzebowanie na mandarynki w drugim sezonie, zarówno w przypadku osób, którym przysługują dopłaty, jak i osób, które ich nie mają.

Nie bez wpływu na decyzję hiszpańskich ogrodników są tegoroczne ceny cytrusów, które są o około 25 proc. wyższe niż przed rokiem. I nie ma przy tym znaczenia, że jest to wynik słabszej niż przed rokiem produkcji owoców. 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem