Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Światowy rynek owoców granatu

Handel granatem trwa obecnie na półkuli północnej. Kampania rozpoczęła się już w Hiszpanii, Maroku, Egipcie i Turcji. W Ameryce Północnej Kalifornia rozpoczęła już zbiory. Półkula południowa przestała wysyłać granaty na początku tego roku, więc rynek europejski był w ostatnich tygodniach praktycznie pusty; dlatego ceny są wysokie. Powinno się to zmienić wraz z napływem większych ilości z regionu Morza Śródziemnego. W Chinach rynek stabilizuje się po szczególnie chaotycznym okresie, a w RPA już powstają nowe plantacje w północnych prowincjach, aby umożliwić dotarcie na rynek wcześniej niż Western Cape.

Holandia: Dobry popyt na pierwsze granaty z Turcji
W tym tygodniu do Holandii przybywają pierwsze tureckie granaty. Importer twierdzi, że zaczyna od wczesnej odmiany Caner, po której za około trzy tygodnie pojawi się grubsza odmiana Hicar. „Spodziewamy się dobrego sezonu. W tym roku podaż jest większa i powinno być mnóstwo dużych rozmiarów. Wiosną było bardzo gorąco przez kilka dni, więc doszło do uszkodzeń słonecznych, ale na szczęście stało się to tak wcześnie w sezonie, że te granaty można było wyciąć, a inne miały więcej miejsca na rozwój. Popyt jest bardzo dobry. Na rynku są też granaty z Hiszpanii i Egiptu, ale to zupełnie inne odmiany. Tureckie granaty są entuzjastycznie przyjmowane przez naszych klientów. Ceny kształtują się na poziomie około 2 euro za kilogram ”, mówi importerowi, który sprzedaje owoce głównie niemieckim klientom hurtowym.

Belgia: Sprzedaż granatów jest nadal powolna
Sprzedaż granatów jest obecnie nieco powolna. Wielu czeka, aż odmiana Wonderful naprawdę rozpocznie pracę z większymi wolumenami. Odmiany dostępne obecnie na rynku są nieco trudniejsze w sprzedaży. Na początku izraelskiego sezonu granatu wystąpiły problemy z większymi rozmiarami. Rozpoczął się również sezon hiszpański, ale podaż wcześniejszych odmian jest nieco ograniczona. Ogólnie rzecz biorąc, sezon na granaty tak naprawdę się nie rozpocznie, dopóki Wonderful nie trafi na półki. Na rynku jest też Egipt. Według jednego z belgijskich importerów jakość oferowanych obecnie granatów jest przeciętna. Ceny były zawyżone dwa tygodnie temu z powodu kosztów transportu lotniczego z Izraela. Izraelska kampania owoców przypływających statkami właśnie się rozpoczęła, a ceny sięgają około 10 euro za kilogram.

Niemcy: Granat zyskuje na popularności jako produkt wygodny
W Niemczech dostępne są obecnie granaty hiszpańskie i marokańskie. Ceny hurtowe kształtują się na poziomie około 10 euro za 4 kg. Pierwszy import z Turcji spodziewany jest w przyszłym tygodniu.

Granaty w ostatnich latach systematycznie zyskują na popularności na rynku niemieckim. Jeszcze kilka lat temu owoce uważane były głównie za egzotyczne, ale obecnie granaty są dostępne prawie przez cały rok. To naturalnie skutkuje nowymi „modnymi” koncepcjami produktów. Na przykład firma Fresh Factory z Hamburga ogłosiła niedawno, że zamierza dostarczać nasiona granatu w poręcznych opakowaniach To-Go. „Jesteśmy pierwszą firmą, która przetwarza granaty w Niemczech, co pozwala nam dostarczać świeższy produkt” - mówi kierownictwo firmy.

Hiszpania: Plony z hektara niższe o 30 procent
Zbiory hiszpańskich granatów rozpoczęły się na południu Hiszpanii, a obecnie trwają również w Alicante i Walencji. Pierwsze zebrane granaty to odmiany czerwone, które mają zarówno intensywnie czerwoną skórkę, jak i czerwone nasiona. W 37. tygodniu rozpoczną się również zbiory jasnych i słodkich granatów, a Mollar, najpopularniejsza odmiana w Hiszpanii, nastąpi w październiku.

Plony z hektara zostały w tym roku zmniejszone o 30 procent. Pierwsze hiszpańskie granaty dotarły na pusty rynek, ponieważ dostawy z półkuli południowej zatrzymały się praktycznie 2 tygodnie wcześniej, a zbiory w innych krajach śródziemnomorskich zostały opóźnione o 8 do 10 dni. W rzeczywistości Izrael, główny producent i konsument, poświęca całą swoją produkcję na rynek krajowy i nie będzie w tym roku głównym konkurentem dla hiszpańskich granatów. Popyt na owoce jest wysoki, a ich spożycie z roku na rok rośnie. Dotychczasowe ceny są znacznie lepsze niż w poprzednim sezonie i hodowcy mają nadzieję, że nadrobią one niższe plony i wyższe koszty produkcji spowodowane pandemią. Deszcz i fale upałów spowodowały problemy ze skórką owoców na niektórych obszarach uprawy. Ponadto z powodu opadów deszczu występują duże różnice w wielkości owoców.

Włochy: Rozpoczął się nowy sezon
Wydaje się, że sezon granatów we Włoszech rozpoczął się dobrze, zarówno z powodu około dwutygodniowego wyprzedzenia, jak i dostępnych ilości. Ceny są porównywalne z cenami z poprzedniego sezonu. Obecnie dostępne są wczesne odmiany Shany i Emek, a także owoce z Indii i Turcji, w szczególności odmiany Acco, Smith i Parfianka. Niedługo pojawią się też granaty hiszpańskie i egipskie.

Obecne trendy zdrowej żywności, wzmocnione przez kryzys koronawirusa, z pewnością będą miały wpływ na rynek. Mimo mniejszej siły nabywczej konsumenci są coraz bardziej świadomi zdrowotnych właściwości produktów. Wczesne dojrzewanie i jakość pozwalają na sprzedaż najcenniejszych owoców odmian Acco, Smith i Parfianka w cenach od 1,15 do 1,30 euro/kg.

Egipt: Start kampanii opóźniony o dwa tygodnie
Według Generalnej Organizacji ds. Kontroli Eksportu i Importu Egiptu produkcja granatu w tym kraju osiągnie w tym roku 247 000 ton. Europa i Rosja są obecnie głównymi krajami docelowymi, zwłaszcza w czasie, gdy Hiszpania i Turcja nie dostarczyły jeszcze dużych ilości. Popyt na odmianę Wonderful z Egiptu jest wyższy niż w zeszłym sezonie. Zwykle nie ma popytu do początku października, ale w tym roku zamówienia na granaty pojawiają się od połowy sierpnia. Jednak zbiory niektórych firm zostały opóźnione o około dwa tygodnie. Oczekuje się, że ceny znajdą się pod presją wraz z wejściem innych krajów produkujących, takich jak Turcja, Izrael i Hiszpania.

Indie: Mniejsza podaż dużych kalibrów
Indyjski sezon granatu trwa do października. Trudno było uzyskać większe rozmiary w tym sezonie, ale ogólna wydajność była zadowalająca. Pogoda pozytywnie wpłynęła zarówno na wielkość produkcji, jak i na kolorystykę. Owoce mają wspaniały wygląd, a popyt jest dość stabilny, być może nawet wyższy niż w zeszłym roku. Oczekuje się, że sprzedaż będzie wyższa niż normalnie, biorąc pod uwagę, że logistyka wróciła na właściwe tory. Główne rynki Indii znajdują się w Azji, Europie, a nawet w Kanadzie. Ceny dla normalnych rozmiarów są stabilne, ale większe owoce są droższe ze względu na małą podaż. Bieżący sezon zakończy się w październiku, a nowy rozpocznie się w styczniu.

Republika Południowej Afryki: Nowe nasadzenia w północnych prowincjach
W Afryce Południowej pierwsze granaty nowego sezonu zostaną zebrane około stycznia-lutego 2021 roku. Nowe drzewa posadzono na północy kraju, głównie z myślą o uzyskaniu wcześniejszej produkcji niż ta z Przylądka Zachodniego. Niskie temperatury mogą opóźnić nowe zbiory, ale na pewność co do tego jest jeszcze za wcześnie. W każdym razie opady deszczu w Western Cape spowodowały lepsze warunki glebowe. Hodowcy zainwestowali w polepszacze gleby i biorąc pod uwagę obfite opady, mają nadzieję, że inwestycje te przyniosą korzyści w nowym sezonie.

Stany Zjednoczone: Obfite zbiory z powodu łagodnego lata, poziom cen porównywalny z ubiegłorocznym
Kalifornia rozpocznie sezon na granaty wspaniałymi zbiorami. Owoce korzystały z łagodnego lata w regionach produkcyjnych, takich jak Dolina San Joaquin. Istnieje szeroki zakres rozmiarów, z wieloma rozmiarami 32 i większymi, na które jest duże zapotrzebowanie. Zbiór wczesnych odmian Foothill, Smith i Early Wonderful rozpocznie się w połowie września. Wonderful pojawi się na początku października, a pakowanie będzie kontynuowane do końca listopada. „Rynek jest zdrowy. Istnieje dobry popyt zarówno na eksport, jak i na podaż krajową, przy czym oczekuje się, że popyt na tę drugą będzie podobny do ubiegłorocznego” - mówi hodowca. Jednak kupujący są nadal potrzebni w przypadku mniejszych rozmiarów, które można wykorzystać do celów promocyjnych, aby wyjaśnić, co zrobić z produktem nowym klientom.

Oczekuje się, że ceny będą podobne do zeszłorocznych; jednak koszty pracy wzrosły w Kalifornii. Oczekuje się, że sektor nie straci żadnego areału, chociaż mogłoby to również doprowadzić do bardziej aktywnego rynku, ponieważ rośnie popyt ze strony przemysłu przetwórstwa soków.

Chiny: Chaotyczny rynek, ale z perspektywą stabilizacji
Tunezyjskie granaty bez pestek stały się w ostatnich latach bardzo popularne na chińskim rynku. Hurtownicy rzucili się na rynek granatów ze swoimi produktami, co czasami prowadziło do chaosu.

W ubiegłym sezonie niektórzy hodowcy, bez odpowiedniej wiedzy na temat technologii zbioru, uprawiali granaty i zbierali je wcześnie, powodując zamieszanie na rynku, ponieważ jakość produktu i cena nie były zrównoważone. Koronawirus wprowadził na rynek pewną stabilność. Oczekuje się, że warunki rynkowe ulegną dalszej poprawie. Cena zaczęła się nisko, ale oczekuje się, że w tym sezonie wzrośnie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE