Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Porozumienie z Wlk. Brytanią w sprawie WPR osiągnięte

2011-09-21 00:01
Źródło: portalspozywczy.pl/PAP

"Wielka Brytania i Polska poprzez ministrów rolnictwa wyraża nadzieję, że reforma wspólnej polityki rolnej będzie bardzo głęboka, że odejdziemy od historycznych tytułów do płatności, że wypracujemy nowe obiektywne kryteria (dopłat), że dzieląc środki w ramach I i II filara tej polityk zadbamy o to, aby płatności bezpośrednio były zapłatą za ponadstandardowe wymagania, natomiast znacznie większą część środków chcemy przeznaczyć na innowację, rozwój i konkurencyjność" - powiedział Sawicki we wtorek w Brukseli przy okazji posiedzenia ministrów rolnictwa UE.

Pytany przez dziennikarzy, minister podkreślił, że środki na budżet rozwojowy powinny być większe oraz "że państwa członkowskie powinny mieć większą swobodę, co w ramach drugiego filara chcą realizować" (I filar WPR to dopłaty bezpośrednie w rolnictwie, II filar to środki przeznaczone na inwestycje w ramach rozwoju obszarów rolnych).

"Rolnictwo europejskie ma prawo do uczestniczenia w światowym wzroście produkcji i wierzymy, że w zgodzie z klimatem i środowiskiem, możemy rzeczywiście z europejskiego rolnictwa uczynić jeden z instrumentów wzrostu gospodarczego i o to będziemy przy tej reformie zabiegali" - dodał.

Brytyjski minister Jim Paice wyjaśnił, że obaj rozmawiali o wspólnym podejściu do reformy WPR w poniedziałek w Londynie. "Doszliśmy do porozumienia praktycznie w każdej kwestii reformy WPR, (...) w szczególności zgodziliśmy się, że dopłaty bezpośrednie powinny mieć dosyć małą wartość w porównaniu do całości i że drugi filar pozostanie dosyć ważny" - powiedział. "Płatności bezpośrednie nie są najlepszym mechanizmem, żeby pomóc przemysłowi (rolnemu) w przygotowaniu do przyszłości (...) chcemy pewnego rodzaju zrównoważenia WPR, w ten sposób, by drugi filar, w ramach którego możemy ukierunkować unijną pomoc na rzecz ochrony środowiska, innowacji, konkurencyjności lub badań miał więcej pieniędzy" - podsumował Paice.

Zastrzegł przy tym, że wyrównanie różnic w dopłatach bezpośrednich pomiędzy państwami UE jest ważne.

Komisja Europejska zamierza przedstawić propozycje reformy WPR 12 października. Ogólne zasady tej reformy są już jednak zapisane w propozycji nowego wieloletniego budżetu UE, zaproponowanego przez KE w czerwcu. Przewidują one m.in. większą niż do tej pory elastyczność pomiędzy pierwszym i drugim filarem WPR. Według wstępnych propozycji KE, znaczy to, że państwa UE będą miały możliwość przeniesienia ustalonego procentu środków przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie w ramach koperty krajowej (ogólna pula środków przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie w rolnictwie - PAP) na inwestycje w rozwój obszarów rolnych. Dodatkowo, państwa, których dopłaty bezpośrednie dla rolników są niższe niż 90 proc. średniej europejskiej, czyli również Polska, będą mogły wzmocnić fundusze na dopłaty bezpośrednie przenosząc ustalony procent środków z II na I filar, czyli na dopłaty bezpośrednie.

Słowa kluczowe: WPR
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem