Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Białoruś – rośnie popyt na ukraińskie truskawki

Na Ukrainie sezon sprzedaży truskawek zbliża się do szczytu - wczoraj, według analityków EastFruit, zbiory rozpoczęły się w centralnych regionach kraju. Jednocześnie eksport truskawek z Ukrainy rozwija się nie mniej aktywnie - dobry popyt na ukraińskie owoce jagodowe wykazuje Białoruś, nie tylko na Re-eksport do Rosji, ale także na potrzeby rynku krajowego.

Obecnie ceny hurtowe truskawek na Białorusi kształtują się na poziomie zbliżonym do 2,5-3,0 USD za kg, a to jest prawie dwa razy drożej niż ceny na rynku ukraińskim. Ponadto oczekuje się, że już w tym tygodniu ceny hurtowe truskawek na Ukrainie spadną poniżej jednego dolara amerykańskiego za kg.

Warto zauważyć, że wczesne truskawki z krajów Europy Południowej: z Grecji, Albanii, a nawet Hiszpanii kosztowały na Białorusi znacznie mniej. Jednak popyt na nie był niski, ponieważ konsumenci z tradycyjną nieufnością odnoszą się do wczesnych truskawek, z obawy przed zwiększoną zawartością azotanów.

Teraz ceny truskawek na Białorusi wzrosły, ale wraz z cenami wzrósł również popyt. Nie może to jednak ucieszyć lokalnych producentów, którzy już dostarczyli pierwsze partie rodzimych owoców na lokalne rynki hurtowe i do sieci supermarketów. Truskawki z Ukrainy i Polski dominują obecnie na białoruskim rynku. Jednocześnie ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w Polsce, ukraińskie truskawki odznaczają się wyższymi parametrami jakościowymi i są konkurencyjne cenowo.

Oczekuje się, że w niedalekiej przyszłości Ukraina rozpocznie eksport świeżych truskawek do Polski i ewentualnie innych krajów UE. Dokonano już niewielkich dostaw wczesnych owoców, ale pogorszenie warunków pogodowych na Zakarpaciu w ubiegłym tygodniu i początek sezonu masowej sprzedaży truskawek lokalnej produkcji w Polsce doprowadziły do ​​zatrzymania eksportu.

EastFruit zauważa, że ​​w tym roku znacznie wzrosło zapotrzebowanie ze strony sektora przetwórczego na truskawki do mrożenia, co było wynikiem ekspansji tego sektora na Ukrainie. Są nowe firmy, które nie mają własnych możliwości uprawy owoców, dlatego aktywnie poszukują dostawców lub świadczą usługi mrożenia i przechowywania owoców jagodowych dla tych producentów, którzy nie mają własnych komór chłodniczych.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE